Rosmarinus Officinalis

Rozmarín lekársky (Rosmarinus Officinalis) je aromatická bylina, vždyzelený polokrov s kopijovitými listami pôvodom zo Stredomorskej oblasti. Jej názov pochádza z latinčiny a v preklade znamená morská rosa

Rozmarínové oplachy vlasov, výťažky, výluhy (tonikum) využívali už naše babičky pre silné, pružné, hladké a lesklé vlasy. Táto bylinka vlasy celkovo posilňuje od korienkov po končeky, pomáha v boji proti nadmernému vypadávaniu vlasov a proti lupinám.  Uľahčuje rozčesávanie vlasov.

Kvetová voda z rozmarínu, alebo inými slovami hydrolát, ktorý sa získava z tejto bylinky parnou destiláciou, je vhodná najmä na mastnú a zmiešanú pleť. Pomáha hojiť zápaly, akné, vyrážky rôzneho pôvodu, obmedzuje tvorbu kožného mazu a sťahuje póry. Rovnako ju ale ocení aj pleť unavená, vystresovaná, či suchá, pretože ju na jednej strane pomáha upokojiť, ale zároveň stimuluje prekrvenie, pleť rozjasňuje a osviežuje. Oceníte ju aj po holení či depilácii na ukľudnenie  podráždenia.

Esenciálny rozmarínový olej je zase v aromaterapii obľúbený pre jeho pozitívne stimulačné účinky na nervovú činnosť, podporuje sústredenie, pomáha pri stavoch únavy, pri migréne, zaháňa úzkosť, pomáha k lepšiemu dýchaniu pri prechladnutí či chrípke. Je dobré ho pridať do masážnych olejových základov pri bolestiach svalov, fyzickej slabosti alebo kŕčoch.

Pár kvapiek rozmarínového oleja v prírodnom šampóne pomáha v boji s lupinami a nadmerne mastnou vlasovou pokožkou, v pleťovej starostlivosti je vhodný pre mastnú, nečistú a zrelú pleť. 

Vôňa rozmarínu je svieža bylinná, povzbudzujúca, ostrá

 

rozmarin-bio-etericky-olej

Rozmarín (zdroj: images.google.com)