Mentha Piperita

Mäta pieporná (Mentha Piperita) je trvácna bylina, ktorej účinky sa s obľubou využívajú v prírodnej kozmetike. Jej vôňa je intenzívna, chladivá, ostrá mätová.

Hydrolát, alebo kvetová voda z mäty piepornej sa hodí predovšetkým na zmiešanú až mastnú pleť. Výborne pleť čistí, tonizuje a sťahuje rozšírené póry. Mäta pieporná má dezinfekčné a antiseptické účinky, pomáha pri liečení akné a vyrážok rôzneho pôvodu. Zmierňuje podráždenie, upokojuje a rozjasňuje unavenú pokožku. Kvetová voda z mäty, rozprášená po miestnosti, ničí mikróby vo vzduchu.

Esenciálny olej z mäty piepornej, nazývaný aj pepermintový olej, je jedným z najúčinnejších aromaterapeutických olejov používaných pri dýchacích problémoch, chrípke, prechladnutí a tiež nevoľnosti. Podporuje našu koncentráciu, má priaznivé účinky pri bolesti hlavy a migréne, je antiseptický, dezinfikuje vzduch. Pre svoje osviežujúce a povzbudzujúce účinky je v aromaterapii tiež využívaný pri psychickom vyčerpaní, únave. Navodzuje dobrú náladu a podporuje psychickú stimuláciu.

 

mata-pieporna-bio-esencialny-olej

Mäta pieporná (zdroj: images.google.com)

 

 

Zdroje informácií:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21144345

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/mentha-piperita