Zdravé antibakteriálne mydlo na ruky | Urtekram

Vedeli ste, že niektoré antibakteriálne mydlá účinkujú podobne ako antibiotiká a môžu prispievať k ešte vyššej odolnosti baktérií? Nejde o mydlá samotné, ale konkrétne zložky, ako napríklad triclosan [1,2], benzalkonium chloride alebo chlorohexidine. Tieto zlúčeniny sa používajú aj v antibakteriálnych géloch na ruky, zubných pastách, ústnych vodách, deodorantoch, čistiacich prostriedkoch atď.

 

zdrave-antibakterialne-mydlo-na-ruky-vegan-prirodne-urtekram-bio-biotiful


Napríklad taký triclosan. Možno ste zachytili kauzu, ktorá sa okolo neho pred pár rokmi udiala. Triclosan je silné protibakteriálne a protihubové činidlo. Zároveň ale predstavuje ekologickú katastrofu - je toxický pre vodný život. Vo vode reaguje s chlórom a vzniká tak chloroform [3], ktorý je klasifikovaný ako pravdepodobný karcinogén a vedľajším produktom sú aj dioxiny, extrémne jedovaté a silné endokrinné disruptory [4]. Triclosan bol v roku 2002 nájdený v sedimente švajčiarskeho jazera Greifensee, a už vtedy bol viac ako 30 rokov starý, čo vedie k záveru, že v životnom prostredí sa rozkladá veľmi pomaly [5].


No používa sa bežne ďalej. Poďla Wikipedie látku triclosan stále pridávajú do svojich produktov značky Colgate, Sensodyne, Old Spice, Crest Cavity Protection, Clearasil Daily Face Wash, Dentyl, Softsoap, Dial, Mentadent a Right Guard. Aj náš slovenský Úrad verejného zdravotníctva ho v pohode povoľuje pri istých koncentráciách (detaily z ÚVZSR nájdete tu) . Naozaj smutné.

Mnoho zdravších antibakteriálnych gélov na ruky funguje napríklad na princípe alkoholu. Ten je síce relatívne bezpečný a pre pokožku a životné prostredie tiež relatívne netoxický, no aby bol účinný, musí ho byť v produkte príliš veľa (zväčša sa uvádza koncentrácia nad 70%). Ak taký gél poznáte, tak ste jeho pravidelným používaním pravdepodobne zistili, že pokožku rúk extrémne vysušuje. Ja sama si ho neviem predstaviť použiť bez okamžitej aplikácie krému na ruky.

 

zdrave-netoxicke-antibakterialne-mydlo-na-ruky-vegan-prirodne-urtekram-bio-biotiful-cena-eshop

 

No čo v prípade, ak si na čisto-čistej pokožke rúk zakladáte, chcete si byť naozaj istí dôkladnou čistotou, pokožku rúk nechcete mať ako šupku z orecha a mydlo s účinkom proti baktériám jednoducho potrebujete? Opäť je najlepším riešením zamyslieť sa sedliackym rozumom, vrátiť sa k naším základom a hľadať v prírode.

 

Aj dánsky Urtekram s niečím takým prišiel. Antibakteriálne mydlo Severská breza vyniká okrem iného tým, že je bez štipky alkoholu. A samozrejme akejkoľvek chémie, keďže ich produkty sú 100% prírodné, certifikované a navyše Vegan. Tak už poďme k veci a pozrime sa na to, čo robí toto mydlo výnimočné a hlavne účinné:


Extrakt z listov brezy je základnou súčasťou mydla, ako napovedá aj jeho názov. Brezové výťažky majú potvrdené antibakteriálne a protivírusové vlastnosti [5]. Predmetom výskumov sú aj silné antioxidačné a antikarcinogénne účinky extraktu z brezy, ktoré naznačili rôzne štúdie.

Extrakt z prasličky roľnej má známy antimikrobiálny účinok. Štúdia, ktorú som našla [6] sa zameriavala na účinnosť tejto nenápadnej rastliny voči rôznym baktériam ako aj E. Coli, Salmonella či protihubovým účinkom.

• Ešte jedna prírodná látka je tu hodná za spomenutie a to Zinc Ricinoleate. Aj keď znie komplikovane, ide o zinkovú soľ, ktorá sa získava z ricínového oleja. Na pokožku má nielen upokojujúce účinky, ale pôsobí aj deodorizačne, jednak odstraňuje silný odér, napríklad z cigariet, po čistení cibule, cesnaku a tiež pomáha zmierňovať potenie rúk.

 

Na tomto mydle mám rada, že ruky vôbec nevysuší. Vysoký podiel šťavy aloe vera a tenzidy z kokosového oleja ich zanechávajú pekné, vláčne a hydratované. A že sa na neho v chrípkovom období plnom číhajúcich baktérií môžem spoľahnúť.

 

K Urtekramu by som ešte dodala peknú a dôležitú informáciu, že už čoskoro vymení svoje obaly produktov za čisto prírodné, vyrobené z cukrovej trstiny

 

Čo povedať záverom. Ak sa chcete vyhnúť triclosanu a spol. v produktoch dennej spotreby, určite prísne sledujte zloženie výrobkov, ktoré kupujete. Alebo sa spoľahnite na to, že v mojom eshope nájdete len čisté a bezpečné produkty:
Mydlá na ruky
Zubné pasty
Dezodoranty
• a mnoho ďalšieho.

 

Evka

Biotiful.sk

 

 

Použité zdroje: 

[1] McMurry LM, Oethinger M, Levy SB. Triclosan targets lipid synthesis. Nature. 1998, roč. 394, čís. 6693, s. 531–2. DOI:10.1038/28970.
[2] https://medicalxpress.com/news/2017-07-links-antibiotic-resistance-common-household.html - New study links antibiotic resistance to common household disinfectant triclosan
[3] Rule KL, Ebbett VR, Vikesland PJ. Formation of chloroform and chlorinated organics by free-chlorine-mediated oxidation of triclosan. Environ. Sci. Technol.. 2005, roč. 39, čís. 9, s. 3176–85. PMID 15926568.
[4]Singer H, Muller S, Tixier C, Pillonel L. Triclosan: occurrence and fate of a widely used biocide in the aquatic environment: field measurements in wastewater treatment plants, surface waters, and lake sediments.. Environ Sci Technol.. 2002, roč. 36, čís. 23, s. 4998–5004.
[5] Azman NA, Skowyra M, Muhammad K, Gallego MG, Almajano MP. Evaluation of the antioxidant activity of Betula pendula leaves extract and its effects on model foods. Pharm Biol. 2017 Dec;55(1):912-919. doi: 10.1080/13880209.2017.1282528.
[6] Radulović N1, Stojanović G, Palić R. Composition and antimicrobial activity of Equisetum arvense L. essential oil. Phytother Res. 2006 Jan;20(1):85-8.

 


► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2019 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.