Zdravé antibakteriálne mydlo na ruky | Urtekram

Vedeli ste, že niektoré antibakteriálne mydlá účinkujú podobne ako antibiotiká a môžu prispievať k ešte vyššej odolnosti baktérií? Nejde o mydlá samotné, ale konkrétne zložky, ako napríklad triclosan [1,2], benzalkonium chloride alebo chlorohexidine. Tieto zlúčeniny sa používajú aj v antibakteriálnych géloch na ruky, zubných pastách, ústnych vodách, deodorantoch, čistiacich prostriedkoch atď.

 

zdrave-antibakterialne-mydlo-na-ruky-vegan-prirodne-urtekram-bio-biotiful


Napríklad taký triclosan. Možno ste zachytili kauzu, ktorá sa okolo neho pred pár rokmi udiala. Triclosan je silné protibakteriálne a protihubové činidlo. Zároveň ale predstavuje ekologickú katastrofu - je toxický pre vodný život. Vo vode reaguje s chlórom a vzniká tak chloroform [3], ktorý je klasifikovaný ako pravdepodobný karcinogén a vedľajším produktom sú aj dioxiny, extrémne jedovaté a silné endokrinné disruptory [4]. Triclosan bol v roku 2002 nájdený v sedimente švajčiarskeho jazera Greifensee, a už vtedy bol viac ako 30 rokov starý, čo vedie k záveru, že v životnom prostredí sa rozkladá veľmi pomaly [5].


No používa sa bežne ďalej. Poďla Wikipedie látku triclosan stále pridávajú do svojich produktov značky Colgate, Sensodyne, Old Spice, Crest Cavity Protection, Clearasil Daily Face Wash, Dentyl, Softsoap, Dial, Mentadent a Right Guard. Aj náš slovenský Úrad verejného zdravotníctva ho v pohode povoľuje pri istých koncentráciách (detaily z ÚVZSR nájdete tu) . Naozaj smutné.

Mnoho zdravších antibakteriálnych gélov na ruky funguje napríklad na princípe alkoholu. Ten je síce relatívne bezpečný a pre pokožku a životné prostredie tiež relatívne netoxický, no aby bol účinný, musí ho byť v produkte príliš veľa (zväčša sa uvádza koncentrácia nad 70%). Ak taký gél poznáte, tak ste jeho pravidelným používaním pravdepodobne zistili, že pokožku rúk extrémne vysušuje. Ja sama si ho neviem predstaviť použiť bez okamžitej aplikácie krému na ruky.

 

zdrave-netoxicke-antibakterialne-mydlo-na-ruky-vegan-prirodne-urtekram-bio-biotiful-cena-eshop

 

No čo v prípade, ak si na čisto-čistej pokožke rúk zakladáte, chcete si byť naozaj istí dôkladnou čistotou, pokožku rúk nechcete mať ako šupku z orecha a mydlo s účinkom proti baktériám jednoducho potrebujete? Opäť je najlepším riešením zamyslieť sa sedliackym rozumom, vrátiť sa k naším základom a hľadať v prírode.

 

Aj dánsky Urtekram s niečím takým prišiel. Antibakteriálne mydlo Severská breza vyniká okrem iného tým, že je bez štipky alkoholu. A samozrejme akejkoľvek chémie, keďže ich produkty sú 100% prírodné, certifikované a navyše Vegan. Tak už poďme k veci a pozrime sa na to, čo robí toto mydlo výnimočné a hlavne účinné:


Extrakt z listov brezy je základnou súčasťou mydla, ako napovedá aj jeho názov. Brezové výťažky majú potvrdené antibakteriálne a protivírusové vlastnosti [5]. Predmetom výskumov sú aj silné antioxidačné a antikarcinogénne účinky extraktu z brezy, ktoré naznačili rôzne štúdie.

Extrakt z prasličky roľnej má známy antimikrobiálny účinok. Štúdia, ktorú som našla [6] sa zameriavala na účinnosť tejto nenápadnej rastliny voči rôznym baktériam ako aj E. Coli, Salmonella či protihubovým účinkom.

• Ešte jedna prírodná látka je tu hodná za spomenutie a to Zinc Ricinoleate. Aj keď znie komplikovane, ide o zinkovú soľ, ktorá sa získava z ricínového oleja. Na pokožku má nielen upokojujúce účinky, ale pôsobí aj deodorizačne, jednak odstraňuje silný odér, napríklad z cigariet, po čistení cibule, cesnaku a tiež pomáha zmierňovať potenie rúk.

 

Na tomto mydle mám rada, že ruky vôbec nevysuší. Vysoký podiel šťavy aloe vera a tenzidy z kokosového oleja ich zanechávajú pekné, vláčne a hydratované. A že sa na neho v chrípkovom období plnom číhajúcich baktérií môžem spoľahnúť.

 

K Urtekramu by som ešte dodala peknú a dôležitú informáciu, že už čoskoro vymení svoje obaly produktov za čisto prírodné, vyrobené z cukrovej trstiny

 

Čo povedať záverom. Ak sa chcete vyhnúť triclosanu a spol. v produktoch dennej spotreby, určite prísne sledujte zloženie výrobkov, ktoré kupujete. Alebo sa spoľahnite na to, že v mojom eshope nájdete len čisté a bezpečné produkty:
Mydlá na ruky
Zubné pasty
Dezodoranty
• a mnoho ďalšieho.

 

Evka

Biotiful.sk

 

 

Použité zdroje: 

[1] McMurry LM, Oethinger M, Levy SB. Triclosan targets lipid synthesis. Nature. 1998, roč. 394, čís. 6693, s. 531–2. DOI:10.1038/28970.
[2] https://medicalxpress.com/news/2017-07-links-antibiotic-resistance-common-household.html - New study links antibiotic resistance to common household disinfectant triclosan
[3] Rule KL, Ebbett VR, Vikesland PJ. Formation of chloroform and chlorinated organics by free-chlorine-mediated oxidation of triclosan. Environ. Sci. Technol.. 2005, roč. 39, čís. 9, s. 3176–85. PMID 15926568.
[4]Singer H, Muller S, Tixier C, Pillonel L. Triclosan: occurrence and fate of a widely used biocide in the aquatic environment: field measurements in wastewater treatment plants, surface waters, and lake sediments.. Environ Sci Technol.. 2002, roč. 36, čís. 23, s. 4998–5004.
[5] Azman NA, Skowyra M, Muhammad K, Gallego MG, Almajano MP. Evaluation of the antioxidant activity of Betula pendula leaves extract and its effects on model foods. Pharm Biol. 2017 Dec;55(1):912-919. doi: 10.1080/13880209.2017.1282528.
[6] Radulović N1, Stojanović G, Palić R. Composition and antimicrobial activity of Equisetum arvense L. essential oil. Phytother Res. 2006 Jan;20(1):85-8.

 


► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2019 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.

 

Používame súbory cookies za účelom zvyšovania kvality služieb a našej ponuky. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.