Vstrebávanie látok cez pokožku do orgánov tela

alebo

Dermálna absorpcia

 

 

Áno, kozmetika so všetkými svojimi látkami môže prenikať cez pokožku nášho tela, až do krvi a rôznych orgánov. Môže a robí to. Aj keď jej hlavnou úlohou je to, aby ostala v pokožke a účinne tam pôsobila presne za takým účelom, za akým si ju obstarávame. Dermálna absorpcia je pojem, ktorý označuje prenikanie látok z vonkajšieho povrchu kože cez jej vrstvy, do krvného obehu a orgánov tela.

Kto tvrdí opak, informačne sa zasekol niekde na prahu 20. storočia. Dovtedy sa pokožka považovala za nepriepustnú bariéru. Malý spoiler hneď na začiatok: Ako asi fungujú lokálne krémy s analgetikami či antikoncepčné a nikotínové náplaste?

 

vstrebavanie-latok-cez-pokozku-do-organov-tela-dermalna-absorpcia

 Free photo from Unsplash.com

 

Nie, dermálna absorpcia neznamená, že si na ruku natrieme lyžičku ľanového oleja a už ho nemusíme v ten deň užívať. Také jednoduché to zase nebude. A s olejmi už vôbec nie, tie prenikajú úplne najťažšie, ak vôbec. Fyzika nepustí - cez vrstvy pokožky, v ktorých sú významné množstva vody (i. tekutín). 

Ako vieme z imunológie, občas stačí “omrvinka” alergénu, stopové množstvo, na to, aby sa rozvinula nechcená reakcia buniek v našom tele. Môže ísť ako o rastlinnú látku (esenciálne oleje, extrakt z orechov atď.), nachádzajúcu sa voľne v prírode (napr. kovy, azbest, olovo, ropa=parabény, silikóny), či synteticky vyrobenú.

 

 

ČO HOVORIA ŠTÚDIE

Prejdem rovno k tomu najdôležitejšiemu, štúdiám. Vybrala som len malú časť, no verím, že dôveryhodnú vzorku. Pretože naozaj stačí len vpísať správne kľúčové slová do vedeckých databáz a dostanete sa vždy k fascinujúcim, skutočným, podloženým informáciám:

V roku 2019, bolo cieľom štúdie tímu D. Krenczkowskej [1] overiť možnosť prekonania kožnej bariéry cyklickými silikónmi a stanovenie hĺbky ich prenikania. Výsledky jednoznačne ukázali, že silikóny D4, D5 a D6 môžu preniknúť do najhlbších vrstiev kože.

Nasledujúca veľmi čerstvá štúdia toho istému tímu z 06/2020 [2] hovorí o tom, že ľudská koža nie je pre niektoré silikóny žiadnou prekážkou. Opätovne skúmali silikóny D4, D5 a D6 a dokázali, že tieto látky sa cez pokožku absorbujú do najhlbších vrstiev kože, do krvi, lymfatického systému a i. tekutín tela. Štúdia tiež poukazuje na to, že pokožku možno považovať za akýsi rezervoár, kde sa tieto zlúčeniny môžu dlhodobo akumulovať a následne môžu byť absorbované do krvného obehu dlhodobým, nekontrolovaným procesom.

Z môjho článku Škodlivosť a toxicita silikónov v kozmetike, ktorého zdrojom bola práca vedkyne Mojsiewicz-Pieńkowskej z roku 2014 [3], a ktorá preskúmala vyše 400 štúdií o škodlivosti silikónov viete, že práve cyklotetrasiloxán (D4) a cyklopentasiloxán (D5) sú v súčasnosti najviac problematické, skúmané a diskutované. Cyklopentasiloxán (D5) je silikón, ktorý pretrváva v životnom prostredí stovky rokov a je schopný hromadiť sa v tele živých organizmov. Štúdie na pokusných zvieratách naznačujú jeho spojitosť a určitú rolu pri vzniku rakoviny [3]. Cyklotetrasiloxán (D4) sa podobne ako D5 veľmi ťažko rozkladá, preto nastáva jeho hromadenie v životnom prostredí. Štúdia spracovaná pre Európsku úniu zaradila tento silikón medzi potenciálne endokrinné disruptory – látky, ktoré narušujú hormonálny systém a tiež reprodukčné orgány [3,4].

 

vstrebavanie-latok-cez-pokozku-do-organov-tela-dermalna-absorpcia-penetracia-cez-kozu

Free photo from Unsplash.com 

 

Francesca Larese Filon v roku 2018 skúmala možnosti prenikania kovov cez kožnú bariéru [7]. Zistila, že kovy prenikajú cez epidermu, dermu, až do kardiovaskulárneho systému, a to v klasickej forme, nano-forme, či soľných zlúčeninách. 

Jesper Bo Nielsen sa v jeho štúdii [5] zameriaval na to, že výsledky iných štúdií o prenikaní látok cez pokožku majú vždy podmienky s optimálnou bariérovou integritou kože, čo väčšinou v reálnych podmienkach nebýva možné. Naša pokožka býva často na mnohých miestach narušená, či už mechanicky, chemicky, z rôznych zdravotných problémov (ekzém, dermatitída, ap.), podráždenia kože a podobne. Pri jeho výskume sa použili k absorpcii ľudskou kožou "in vitro", modelové látky s rozličnými vlastnosťami - glyfosát, kofeín, kyselina benzoová a malatión. Štúdia jasne demonštruje, že aj mierne poškodenie kože významne zvyšuje mieru jej priepustnosti voči iným látkam. Veľmi zaujímavé čítanie, kde sa dozviete napríklad aj ako preniká cez pokožku kofeín, odporúčam.

Transdermálnym podávaním kofeínu sa už zaoberalo viacero štúdií. Vieme, že práve vlasové folikuly (nielen pokožka hlavy, ale chĺpky na celom tele) predstavujú dôležité cestičky do kože pre množstvo liekov a chemických látok. Nedávne štúdie ukázali, že práve vlasové folikuly sú zodpovedné za rýchle vstrebávanie látok aplikovaných na pokožku. Výskum tímu S. Trauer [6] jasne ukázal, ako po lokálnej aplikácii kofeínu na pokožku, bola táto látka detegovaná v krvi dobrovoľníkov už po 5 minútach. Keď testy opakovali za podmienky, že vlasové folikuly boli selektívne blokované (pomocou techniky uzatvárania folikulov FCT), kofeín bol v krvi zistiteľný až po 20 minútach.

Tím S. Trauer tiež skúmal, aký je rozdiel vo výsledkoch, keď sa štúdie uskutočňujú na koži „in vivo“ a „in vitro“. Došli k záveru, že keďže pri metóde „in vitro“ absentujú dôležité faktory ako štrukturálne zmeny kože, krvný obeh a celkovo ľudský metabolizmus, vedie to vysoko pravdepodobne k znižovaniu rýchlosti absorpcie látok cez kožu. V preklade - skúmané látky prenikajú cez pokožku živých ľudí oveľa rýchlejšie, ako pri pokusoch na separovaných kúskoch ľudskej kože. 

Záver nech si urobí každý sám. Ja dodám len toľko, že pre mňa osobne bol toto hlavný dôvod, prečo som sa vôbec už pred 10 rokmi preorientovala na prírodnú, netoxickú kozmetiku.

 

 

Evka

Biotiful.sk

 

 

Použité zdroje: 

[1] D. Krenczkowska, K. Mojsiewicz-Pieńkowska, B. Wielgomas, K. Cal, R. Bartoszewski, S. Bartoszewska, Z. Jankowski (September 2019). “The consequences of overcoming the human skin barrier by siloxanes (silicones) Part 1. Penetration and permeation depth study of cyclic methyl siloxanes.“ 2019 Sep; 231:607-623. doi: 10.1016/j.chemosphere.2018.09.154. Epub 2018 Sep 27.
[2] D. Krenczkowska, K. Mojsiewicz-Pieńkowska, B. Wielgomas, D. Bazar, Z. Jankowski (June 2020). “Ex Vivo Human Skin is not a Barrier for Cyclic Siloxanes (Cyclic Silicones): Evidence of Diffusion, Bioaccumulation, and Risk of Dermal Absorption Using a New Validated GC-FID Procedure. ”
[3] Mojsiewicz-Pieńkowska K. (2014). “Safety and toxicity aspects of polysiloxanes (silicones) application,” in Concise Encyclopedia of High Performance Silicones. eds Tiwari A., Soucek M., editors. (Beverly, MA: Wiley-Scrivener Publishing; ) 243–251.
[4] Scientific Committee on Consumer Safety (SCCS, European Commussion): Opinion on decamethylcyclopentasiloxane (cyclopentasiloxane, D5) in cosmetic products. 25.03.2015. Dostupné na: http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_174.pdf
[5] Jesper Bo Nielsen, Flemming Nielsen & Jens Ahm Sørensen (September 2007). “Defense against dermal exposures is only skin deep: significantly increased penetration through slightly damaged skin“.
[6] Trauer S.,Patzelt A., Otberg N., et al. “Permeation of topically applied caffeine through human skin – a comparison of in vivo and in vitro data“. Br J Clin Pharmacol. 2009 Aug; 68(2): 181–186.
[7] Francesca Larese Filon. Penetration of Metals Through the Skin Barrier. 2018. 67-74. https://doi.org/10.1007/978-3-319-58503-1_7

 


► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2020 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.