Toxické uhlíkové sadze v kozmetike

Uhlíkové sadze = Carbon Black
Jedny z najtoxickejších látok v kozmetike

 

Medzinárodnou asociáciou IARC (International Agency for Research on Cancer) sú uhlíkové (resp. čierne) sadze klasifikované ako karcinogény skupiny 2B (tzn. že u ľudí môžu spôsobovať rakovinu) [1]. V bežnej konvenčnej kozmetike sa používajú ako čierne/tmavé pigmenty v dekoratívke – ceruzky na oči, očné linky, maskary, rúže na pery, laky na nechty a pod. Našli ich v kozmetike značiek Max Factor, Burjois, Revlon, Opi, Surya Brasil a ďalších [3]. No čierne sadze obsahuje napríklad aj toner do tlačiarne.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

 

uhlikove-sadze-v-kozmetike-toxicka-kozmetika

Uhlíkové sadze v kozmetike - čierna linka na oči /free picture from Pixabay.com

 

V zložení kozmetiky (INCI) túto toxickú látku nájdete označenú ako Carbon Black, Pigment black 6 (alebo 7), Acetylene Black, Aroflow, Arogen, Arotone, Arovel a i.

 

Certifikovaná prírodná kozmetika používa na čierne a tmavé zafarbenie produktov zvyčajne oxidy železa (CI 77499 / Iron Oxide Black). Sú to minerály (rozdrvené na prášok), ktoré sa vyskytujú voľne v prírode, no pripravujú sa aj laboratórne, kvôli čistote. Podľa EWG nepredstavujú žiadne zdravotné riziko a sú dokonca vhodné aj pre citlivú pleť v okolí očí. Schválené sú ako úplne bezpečné.

 

Pozrite si bezpečnú a zdravú dekoratívnu kozmetiku: Biotiful.sk/Dekoratívna kozmetika.

 

uhlikove-sadze-karcinogen-carbon-black

Uhlíkové sadze - karcinogén /free picture from Pixabay.com

 

 

Čo sú uhlíkové sadze

Uhlíkové sadze sú skupinou materiálov, ktoré sa vyznačujú guľovitými časticami koloidných veľkostí, ktoré sú produkované čiastočným spaľovaním alebo tepelným rozkladom (obvykle plyny, oleje) v plynnej fáze. Uhlíkové sadze sú stále používané ako vodivá výplň v rôznych druhoch batérii a superkondenzátoroch [4,5,6]. Sadze (uhlíková čerň) sú historicky používané ako čierne farbivo. Svoje široké uplatnenie si našli aj v tlačiarenskom priemysle (čierny toner).

 

Výroba uhlíkových sadzí

Pre priemyselnú výrobu sadzí sa používa retortový proces. Suroviny použité v tomto procese sú ťažké aromatické uhľovodíky, získavané pri destilácii ropy, výrobe etylénu a destilácii kameno-uhoľného dechtu. Sadze sa vyrábajú chemickou reakciou, pri ktorej dochádza k nedokonalému spaľovaniu. Do vyhriateho reaktoru je vstrekovaný horúci olej. Proces horenia sa reguluje a je zastavený pred úplným dohorením tak, aby iba malá časť oleja bola spálená za účelom udržania reakčnej teploty, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 1350 do 1800°C a ostatok suroviny sa rozložil za vzniku sadzí. Chemická reakcia je ukončená strekmi vody do zadnej časti reaktoru [4,6].

 

 

Evka

Biotiful.sk

 

 

Použité zdroje: 

[1] International Agency for Research on Cancer: Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans.CARBON BLACKS (Group 3) and CARBON-BLACK EXTRACTS (Group 2B). Evidence for carcinogenicity to humans. 1987.
[2] Environmental Working Group (Ewg.org): The ‘Toxic Twenty’ Cosmetic Ingredients and Contaminants.
[3] Skin Deep: Online databáza chemických látok a zloženia kozmetiky: Ewg.org/SkinDeep.
[4] Moncoľ M.: Uhlíkové elektródy pre superkondenzátory. 2010.
[5] Grégr, J.: Moderní pohled na formy a modifikace uhlíku, 2006.
[6] Pandolfo, A.G., Hollenkamp, A.F.: Carbon properties and their role in supercapacitors, Journal of power sources 157, 2006.

 


► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2020 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.