Škodlivosť parfémov - nebezpečné ftaláty v kozmetike

Za najnebezpečnejšie zložky v parfémoch a aj kozmetike celkovo sa zvyknú udávať ftaláty. Prečo práve tieto látky?

 

skodlivost-toxicke-parfemy-nebezpecne-vonne-zlozky-eshop-biotiful

 

Parfémy. Určite si bez nich, podobne ako bez deodorantu, neviete predstaviť žiaden svoj deň. Minimálne ten, v ktorý sa chystáte medzi ľudí.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Osobne by som ich spolu s konvenčnými lakmi na nechty, lakmi na vlasy a farbami na vlasy označila nálepkou "NEBEZPEČENSTVO" a odoslala na skládku toxického odpadu... Spomedzi kozmetiky stoja v prvej rade zaručených prostriedkov pre devastáciu pokožky, vlasov a vlastne celého nášho organizmu. V neposlednom rade aj životného prostredia. Reč je samozrejme o umelých, syntetických parfémoch. Skladajú sa z niekoľkých látok, ktoré sú spájané s narúšaním hormonálnych a reprodukčných systémov alebo predstavujú dokázané karcinogény. Bolesti hlavy, sťažené dýchanie a kožné choroby predstavujú ten menej závažný problém. Tiež je desivé, že parfémy majú takú úžasnú výnimku - neuvádza sa na nich detailné zloženie. Je to predsa tajomstvo výrobcu! A ten do nich skryje doslova hocičo.

Ingredienciu "parfum" nájdete v zložení 99,99% kozmetiky. Každý šampón, krém, make-up, deodorant, produkt na intímnu hygienu... to všetko je ešte aj umelo parfumované. Najčastejšou zložkou týchto parfémov, alebo umelých vonných zmesí sú ftaláty.

Pri jednom rešerši som narazila na štúdiu o tom, ktorá priamo spája ftaláty v kozmetike (vysoko koncentrované sú v parfémoch) s neplodnosťou u žien [1]. V tejto nedávno publikovanej štúdii sa píše o tom, že ženy, ktoré trpia na endometriózu, jednu z bežných príčin neplodnosti, vykazovali v odobratých vzorkách omnoho vyššie hodnoty dietylhexylftalátu (DEHP) než zdravé ženy. Testy sa vykonávali na vzorke 50 žien vo veku 20-40 rokov s endometriózou a ďalších 50 žien, ktorým diagnostikovaná nebola.

V dnešnom svete sme neustále vystavovaní množstvu chemikálií, ktoré narúšajú náš endokrinný systém a tak môžu viesť k reprodukčným poruchám. DEHP je jednou z týchto chemikálií a bežne sa vyskytuje v konvenčnej kozmetike ako súčasť jej parfemácie a samozrejme najmä v samotných parfémoch. Tento ftalát obsahujú aj niektoré obaly potravín, lieky, insekticídy či dokonca produkty pre úpravu nábytku.

 

 

skodlivost-ftalaty-toxicky-parfem-nebezpecne-vonne-zlozky-eshop-biotiful

 

Skúste na seba dávať čo najmenej škodlivej chémie. Nestriekajte na seba za pohár parfému. Úplne stačí 1 strek, aj tak ho bude cítiť na hony... A hlavne, nikdy si konvenčný parfém neaplikujte priamo na pokožku, nebodaj na okolie krku či hlavy. Poprášte ním iba oblečenie.

Odporcovia tvrdia, že prírodná kozmetika je sama o sebe jeden veľký alergén. Úprimne, môže to tak byť. Ja sama som alergická na veľké množstvo orechov a ovocia. Niektoré éterické oleje v aromalampe mi spôsobujú slzenie očí či škriabanie v krku. Ale na to, že vám esenciálny olej nerobí dobre, prídete väčšinou hneď. Objaví sa začervenanie pokožky, vyrážka, svrbenie, problémy s dýchaním a i. Náhla reakcia môže nastať aj pri umelom syntetickom, parféme. Umelé parfémy však, prehnane povedané, pôsobia a zabíjajú nenásilne, potichu a pekne pomaly...

Viem, asi sa vám po prečítaní uvedeného ťažko vzdáva svojho Chanela či Gucciho (?) - neviem čo teraz frčí :). Ak by ste chceli prejsť na zdravú alternatívu, existuje! Na trhu je už toľko úžasných čisto prírodných parfémov! Jednoducho stačí chcieť. A ceny sú porovnateľné so značkovými parfémami hviezd či návrhár, ktoré sú vlastne iba taký predražený koktejl lacných chemikálií a platíte len za tú značku . 

Na eshope nájdete viacero čisto prírodných a vegánskych parfémov, napr. Balm Balm, či Walden, kde výrobcovia nič neskrývajú a uvádzajú presné zloženie - zo 100% rastlinných vôní z éterických olejov, extraktov, živíc v tej najlepšej kvalite, pestovaných ekologicky. Myslím, že práve o tom je staré dobré, kvalitné parfumérske remeslo.

 

Evka

Biotiful.sk

 

Použité zdroje: 

[1] S. Nazir, Z. Usman, M. Imran, K.P. Lone, G. Ahmad: Women Diagnosed with Endometriosis Show High Serum Levels of Diethyl Hexyl Phthalate. Publikované v Journal of human reproductive sciences. 04-06/2018. Str. 131-136.
[2] Environmental Working Group: Diethyl Phthalate. Dostupné na: https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/701957/DIETHYL_PHTHALATE/#.W7dsqXszbDc
[3] Australian Government, Department of Health: Diethylhexyl phthalate (DEHP). Dostupné na:
https://www.nicnas.gov.au/chemical-information/factsheets/chemical-name/diethylhexyl-phthalate-dehp
[4] Endiomestrosis News: Women with Endometriosis Have High Levels of Commonly-used Plasticizer DEHP, Study Shows. Dostupné na:
https://endometriosisnews.com/2018/09/05/women-with-endometriosis-have-high-levels-of-commonly-used-plasticizer/

 

Produkty spomenuté v článku:

Bio (organic, vegan) parfémy Single Note Balm Balm
Luxusné Bio & Vegan parfémy Walden► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2018 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.