Škodlivosť parfémov - nebezpečné ftaláty v kozmetike

Za najnebezpečnejšie zložky v parfémoch a aj kozmetike celkovo sa zvyknú udávať ftaláty. Prečo práve tieto látky?

 

skodlivost-toxicke-parfemy-nebezpecne-vonne-zlozky-eshop-biotiful

 

Parfémy. Určite si bez nich, podobne ako bez deodorantu, neviete predstaviť žiaden svoj deň. Minimálne ten, v ktorý sa chystáte medzi ľudí.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Osobne by som ich spolu s konvenčnými lakmi na nechty, lakmi na vlasy a farbami na vlasy označila nálepkou "NEBEZPEČENSTVO" a odoslala na skládku toxického odpadu... Spomedzi kozmetiky stoja v prvej rade zaručených prostriedkov pre devastáciu pokožky, vlasov a vlastne celého nášho organizmu. V neposlednom rade aj životného prostredia. Reč je samozrejme o umelých, syntetických parfémoch. Skladajú sa z niekoľkých látok, ktoré sú spájané s narúšaním hormonálnych a reprodukčných systémov alebo predstavujú dokázané karcinogény. Bolesti hlavy, sťažené dýchanie a kožné choroby predstavujú ten menej závažný problém. Tiež je desivé, že parfémy majú takú úžasnú výnimku - neuvádza sa na nich detailné zloženie. Je to predsa tajomstvo výrobcu! A ten do nich skryje doslova hocičo.

Ingredienciu "parfum" nájdete v zložení 99,99% kozmetiky. Každý šampón, krém, make-up, deodorant, produkt na intímnu hygienu... to všetko je ešte aj umelo parfumované. Najčastejšou zložkou týchto parfémov, alebo umelých vonných zmesí sú ftaláty.

Pri jednom rešerši som narazila na štúdiu o tom, ktorá priamo spája ftaláty v kozmetike (vysoko koncentrované sú v parfémoch) s neplodnosťou u žien [1]. V tejto nedávno publikovanej štúdii sa píše o tom, že ženy, ktoré trpia na endometriózu, jednu z bežných príčin neplodnosti, vykazovali v odobratých vzorkách omnoho vyššie hodnoty dietylhexylftalátu (DEHP) než zdravé ženy. Testy sa vykonávali na vzorke 50 žien vo veku 20-40 rokov s endometriózou a ďalších 50 žien, ktorým diagnostikovaná nebola.

V dnešnom svete sme neustále vystavovaní množstvu chemikálií, ktoré narúšajú náš endokrinný systém a tak môžu viesť k reprodukčným poruchám. DEHP je jednou z týchto chemikálií a bežne sa vyskytuje v konvenčnej kozmetike ako súčasť jej parfemácie a samozrejme najmä v samotných parfémoch. Tento ftalát obsahujú aj niektoré obaly potravín, lieky, insekticídy či dokonca produkty pre úpravu nábytku.

 

 

skodlivost-ftalaty-toxicky-parfem-nebezpecne-vonne-zlozky-eshop-biotiful

 

Skúste na seba dávať čo najmenej škodlivej chémie. Nestriekajte na seba za pohár parfému. Úplne stačí 1 strek, aj tak ho bude cítiť na hony... A hlavne, nikdy si konvenčný parfém neaplikujte priamo na pokožku, nebodaj na okolie krku či hlavy. Poprášte ním iba oblečenie.

Odporcovia tvrdia, že prírodná kozmetika je sama o sebe jeden veľký alergén. Úprimne, môže to tak byť. Ja sama som alergická na veľké množstvo orechov a ovocia. Niektoré éterické oleje v aromalampe mi spôsobujú slzenie očí či škriabanie v krku. Ale na to, že vám esenciálny olej nerobí dobre, prídete väčšinou hneď. Objaví sa začervenanie pokožky, vyrážka, svrbenie, problémy s dýchaním a i. Náhla reakcia môže nastať aj pri umelom syntetickom, parféme. Umelé parfémy však, prehnane povedané, pôsobia a zabíjajú nenásilne, potichu a pekne pomaly...

Viem, asi sa vám po prečítaní uvedeného ťažko vzdáva svojho Chanela či Gucciho (?) - neviem čo teraz frčí :). Ak by ste chceli prejsť na zdravú alternatívu, existuje! Na trhu je už toľko úžasných čisto prírodných parfémov! Jednoducho stačí chcieť. A ceny sú porovnateľné so značkovými parfémami hviezd či návrhár, ktoré sú vlastne iba taký predražený koktejl lacných chemikálií a platíte len za tú značku . 

Na eshope nájdete viacero čisto prírodných a vegánskych parfémov, napr. Balm Balm, či Walden, kde výrobcovia nič neskrývajú a uvádzajú presné zloženie - zo 100% rastlinných vôní z éterických olejov, extraktov, živíc v tej najlepšej kvalite, pestovaných ekologicky. Myslím, že práve o tom je staré dobré, kvalitné parfumérske remeslo.

 

Evka

Biotiful.sk

 

Použité zdroje: 

[1] S. Nazir, Z. Usman, M. Imran, K.P. Lone, G. Ahmad: Women Diagnosed with Endometriosis Show High Serum Levels of Diethyl Hexyl Phthalate. Publikované v Journal of human reproductive sciences. 04-06/2018. Str. 131-136.
[2] Environmental Working Group: Diethyl Phthalate. Dostupné na: https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/701957/DIETHYL_PHTHALATE/#.W7dsqXszbDc
[3] Australian Government, Department of Health: Diethylhexyl phthalate (DEHP). Dostupné na:
https://www.nicnas.gov.au/chemical-information/factsheets/chemical-name/diethylhexyl-phthalate-dehp
[4] Endiomestrosis News: Women with Endometriosis Have High Levels of Commonly-used Plasticizer DEHP, Study Shows. Dostupné na:
https://endometriosisnews.com/2018/09/05/women-with-endometriosis-have-high-levels-of-commonly-used-plasticizer/

 

Produkty spomenuté v článku:

Bio (organic, vegan) parfémy Single Note Balm Balm
Luxusné Bio & Vegan parfémy Walden► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2018 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.

 

Používame súbory cookies za účelom zvyšovania kvality služieb a našej ponuky. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.