Prírodné a bio laky na vlasy Logona a Sante

Ku konvenčným lakom na vlasy som už písala niekoľko článkov a stále o nich mám tú istú nelichotivú mienku. Zaradila by som ich do kategórie tých najtoxickejších kozmetických vylepšovákov. Klasických lakov na vlasy som sa preto kedysi vzdala zo dňa na deň. Škodia priamo pokožke aj dýchacím cestám, nepriamo ďalším orgánom. Podľa jednej nemeckej analýzy, tržby z predaja lakov na vlasy tvoria až 20% spomedzi všetkých výrobkov starostlivosti o vlasy. Ak ich k životu nepotrebujete, je to výhra. Moje vlasy však bez tohto vynálezu akosi nevedia fungovať. Sú dlhé, ťažké, rozlietané a potrebujú výpomoc v podobe trošky zafixovania.

 

logona-sante-prirodny-lak-vlasy-bio-organic-natural-hair-spray-review

 

Relatívne lacná a hlavne rýchla náplasť bol Alverde lak z DM. Táto náhla zmena pred pár rokmi síce pre vlasy znamenala menší šok, ale naučila som sa s ním pracovať. Pretože ak sa chce, tak sa dá :). Síce sme nažívali v každodennej symbióze, no stále som verila, že musí existovať lepšia prírodná alternatíva, s vyššou fixáciou, menšou lepivosťou a príjemnejšou vôňou. No tu prišlo na lámanie chleba - akosi na našom trhu chýbali. Našla som spreje iba od značiek Logona a Sante a pri menšom prieskume som ich ani na zahraničných eshopoch na kvantá neobjavila.

 

Prírodné laky na vlasy sú z môjho pohľadu veľká diera na trhu. Napriek tomu, asi vnímate aj vy, že sme momentálne svedkami veľkého rozmachu prírodnej a bio kozmetiky. Značiek a eshopov pribúda celosvetovo geometrickým radom. Boom zažívame aj na našom malom Slovensku, rodia sa tu naozaj zaujímavé koncepty. Všeobecne sa však výrobcovia predbiehajú viac menej v mydlách či krémoch. Do vlasového stylingu alebo dekoratívnej kozmetiky sa nik príliš nehrnie. Čomu na jednej strane úplne rozumiem, pretože je to proces zdĺhavejší a komplikovanejší, ale na strane druhej, je to obrovská škoda.

 

Najčastejšie sú bežné laky na vlasy vyrábané vo forme spreja, ktorý sa nanáša ako aerosol. Pri zatrasení počujete v plechovke žblnkotať tekutinu. V najväčšej miere je tam zastúpené rozpúšťadlo (cca 80%), ktorým je často alhohol (napr. etanol, isopropyl alkohol, príp. dichlormetan). Najdôležitejšou a základnou látkou sú však filmotvorné látky (1-8%). To sú tie so "super schopnosťami": fixačné, vďaka ktorým účes drží tvar a je flexibilný, neviditeľné (priehľadné) a vytvárajú objem. Zväčša ide o polymerizované syntetické lepidlá či modifikované plasty (!). Zvyšok tvoria pomocné látky a parfémy, ktoré tiež vedia byť agresívne. A ešte tam sú samozrejme hnacie plyny.

 

S používaním klasických lakov vidím spojený dvojaký možný zdravotný problém:
1) Aerosoly sú v tomto prípade zjednodušene povedané drobné rozptýlené kvapôčky fixačných látok a rozpúšťadla, ktoré cez ventil ženie skvapalnený hnací plyn. Niektoré kvapky sú tak malé, že sa nezachytia v sliznici nosa alebo hrdla, ale putujú ďalej dýchacími cestami do priedušiek a častice s priemerom menším ako 5 mikrometrov sa môžu dostať až do pľúc. Tam ich naše telo vníma ako cudzie teleso. A štartuje sa zápal alebo iné, horšie nežiadúce efekty.
2) Viaceré obsiahnuté filmotvorné látky, rozpúšťadlá, či pomocné látky sú definované ako toxické pre naše zdravie. Takže ani mechanické rozprašovače s obdobným zložením nie sú riešenie. Tieto nelichotivé látky sa nám usádzajú na pokožke hlavy, pleti (upchávajú póry), slizniciach a prechádzajú tak pomaly celým krvným obehom.

Našla som zaujímavý prieskum, ktorý uskutočnil nemecký spotrebiteľský ekologický magazín Öko-Test. Do laboratória bolo poslaných 20 najznámejších lakov na vlasy (z toho aj 2 prírodné) a cieľom bolo zistiť, či obsahujú nejaké problematické, zdraviu škodlivé zložky. 

 

toxicke-skodlive-laky-vlasy-test-recenzia-logona-sante-lavera-balea-nivea-gliss-taft-wellaflex-pantene

 

Vôbec nie prekvapivo, boli iba 2 laky vyhodnotené ako "uspokojivé" a 3 ako "dobré". Zvyšných 15 lakov v teste úplne prepadlo. Netreba dlho hádať, že uspokojivú známku dostali práve prírodné značky Lavera a Sante. 

V ostatných lakoch sa našli sporné prísady uvedené, ale aj také, ku ktorým sa výrobca v zložení ani nepriznal. Medzi najspornejšie patria určite ftaláty - hormonálne disruptory (konkrétne nájdený diethylftalát), niektoré kontroverzné halogénové zlúčeniny (jodpropynylbutyl butylkarbamát), či silné umelé vône (napr. hydroxycitronellal, lyral, umelé pižmo), ktoré spôsobujú kontaktné alergie. Ak by vás zaujímalo viac detailov, o štúdii si môžete prečítať priamo na stránke Öko-Test (v nemčine). 

 

logona-sante-prirodny-lak-vlasy-bio-organic-natural-hair-spray-recenze

 

Odpoveďou na konvenčné laky sú z môjho pohľadu laky na vlasy s prírodným zložením a mechanickým rozprašovačom. Okrem Alverde, som už mala možnosť vyskúšať (a stále používam) aj ďalšie dva laky od známych prírodných značiek, a to Logona a Sante. Sú to vlastne takí bratia, obe značky spadajú pod jednu spoločnosť Logocos.

 

sante-prirodny-lak-vlasy-bio-organic-natural-hair-spray-review-recenze

 

Úplne totožné majú balenie, 150 ml plastovú priehľadnú fľaštičku s rozprašovačom, vždy viete, koľko ho ešte zostáva. Síce plast nie úplný ideál, ale sklo si tu z bezpečnostných a ďalších dôvodov predstaviť neviem. Tekutinu rozptyľuje krásne najemno. Omnoho jemnejšie než Alverde, čo je veľké plus, a stojí to aj za výsledkom, že na vlasoch schne pomerne rýchlo. Alverde lak má lepkavejšiu konzistenciu a pre úplné zaschnutie potrebuje dlhší čas. Keď som Sante či Logonu aplikovala vo viacerých vrstvách, skúšala zafixovať drdol na maximum, vytvorila sa na povrchu vlasov presne taká tvrdšia lesklá škrupinka ako pri lakoch chemických. Spevnenie držalo veľmi dobre, drdol bol ako prikovaný. Toľko vrstiev však určite nepôsobí prirodzene na voľne rozpustených vlasoch. Bežne aplikujem max. 3 vrstvy, pričom sa dosiahne stredné, flexibilné spevnenie účesu. Fixačnému efektu drogérkových lakov sa samozrejme ani Sante a Logona rovnať nemôžu. Ale vlasy (sa) držia! :)

 

logona-prirodny-lak-vlasy-bio-organic-natural-hair-spray-review-recenze

 

Logona vonia výraznejšie, bylinkovo, drevito, unisex a vôňa sa vo vlasoch celkom drží. Sante namiešalo jemnejšiu vôňu, sladšiu, pripomína mi trošku marcipán a vyprchá rýchlejšie. Tiež mu môžem pripísať pár bodov navyše za lepšie spevnenie, ale ozaj len o chlp. Logona by mohla práve preto viac vyhovovať jemnejším vlasom a obsahuje viac bylinkových extraktov.

 

sante-prirodny-lak-vlasy-bio-organic-natural-hair-spray-ingredients

 

Zloženie majú tiež veľmi podobné. Oba laky su na báze alkoholu, vody a šelaku. Šelak sa zvykne používať aj pri prírodných lakoch na nechty. Ide o lakovité výlučky chrobáčikov, nezískavajú sa priamo zo živočíchov (ak to je pre niekoho podstatné). Práve táto látka vytvára bezfarebnú glazúru, fixuje, a vlastne robí lak lakom. Extrakt z bezfarebnej heny nie je v lakoch náhodou, je to hydratačný zázrak pre vlasy. 

Napriek vysokému obsahu alkoholu, vlas ani pokožku nevysušujú. U každého môže byť efekt prirodzene iný, ale vidím to tak, že v ingredienciách je dostatok ošetrujúcich látok na vyváženie. V laku Sante nájdeme jojobový a mandľový olej, ktoré majú suchý efekt a vlasy vyživia bez zaťaženia.

 

logona-prirodny-lak-vlasy-bio-organic-natural-hair-spray-ingredients

 

Lak od Logony obsahuje sezamový a arašidový olej, ktoré sú rovnako ľahkými olejmi. Ako bonus tu však výrobca pridal ešte prírodné výťažky z rastlín. Chmeľ vlasom dodá lesk a podľa starých receptov sa používal na posilnenie a zrýchlenie rastu vlasov. O lopúchu sa podobne traduje, že pomáha pri vypadávaní vlasov a proti lupinám, čo sa odráža v trošku vyššej cene než u Sante. Oba laky kúpite na Biotiful.sk.

Alverďácky lak na vlasy som používala niekoľko rokov. Aj keď to zo začiatku nebolo jednoduché, naučila som sa s ním pracovať a vychytať nedostatky. Predsa len, u mňa je vždy rozhodujúce bezpečné, netoxické zloženie. A potom som našla v Sante a Logone oveľa lepších prírodných fixátorov, na ktorých sa denno denne spolieham dodnes.

 

Evka

Biotiful.sk

 

► Zobraziť celý BLOG