Bio Chia olej | Liečivé účinky

Chia semiačka sem, chia semiačka tam. Niečo nenápadné menom „chia“ zažíva posledné roky obrovský boom a to celkom oprávnene, vzhľadom na vysoký obsah zdravých látok [1, 2]. Super-prísada chia sa skloňuje v takmer každom fitness, vegan recepte. Kulinársku oblasť s radosťou prenechám šéfkuchárom a výživovým špecialistom, a zameriam sa na tieto miniatúrne čierne semienka z môjho pohľadu. A teda, čo dokážu s našou pokožkou?

 

prirodny-olej-na-strie-celulitidu-pruritus-xerozu-velmi-suchu-pokozku-recenzie-skusenosti-hodnotenie

 

Asi by som tento článok nepísala, keby som nenatrafila na niečo zaujímavé ;). Vo všeobecnosti sa o oleji lisovanom z chia semienok píše, že je prospešný pre všetky typy pokožky. Pomáha uľaviť pleti začervenanej, mimoriadne hydratuje pleť suchú, redukuje vrásky a nakoľko dokáže regulovať činnosť mazových žliaz a sťahuje póry, odporúča sa aj na pleť mastnú či aknóznu. Krásne superlatívy. No málo ľudí vie, že podobné kritériá spĺňa mnoho ďalších rastlinných olejov v biokvalite, napríklad šípkový, malinový...

Čím je potom chia olej výnimočný? V roku 2010 sa uskutočnila štúdia [3], ktorá sa zaoberala účinkami lokálnej aplikácie chia oleja na pokožku pacientov. Vedci po dobu 8 týždňov skúmali jeho efekt na ľuďoch trpiacich cukrovkou alebo ochoreniami obličiek, u ktorých je častým sprievodným príznakom pruritus (svrbenie pokožky) a/alebo xeróza (veľmi suchá pokožka). Kontrolnú vzorku predstavovali zdraví dobrovoľníci, iba subjektívne trpiaci týmito príznakmi, teda svrbením pokožky a suchou pokožkou. To z času na čas trápi hádam každého z nás, nie?

 

bio-chia-olej-saloos-velmi-sucha-popraskana-pokozka-recenzie-skusenosti-hodnotenie

 

Výsledky boli veľmi pozitívne. Testovaní jedinci hlásili zníženie nepríjemných stavov silného svrbenia pokožky. Samotný pruritus (svrbenie pokožky) je ťažké nejak reálne, vedecky, posúdiť a vyhodnotiť, keďže je to „iba“ subjektívny pocit. No objektívne merateľnými hodnotami boli obsah vlhkosti v pokožke a jej pH.

Záverom štúdie je, že lokálne aplikovaný chia olej účinne zvyšuje vlhkosť pokožky, je účinný pri liečbe extrémne suchej a svrbivej pokožky, a je prínosom pre zvlhčenie pokožky u pacientov s chronickým zlyhaním obličiek alebo cukrovkou trpiacimi na pruritus a xerózy.

Chia olej zároveň výrazne eliminuje viditeľné prejavy defektov pokožky pri týchto kožných problémoch, a to začervenania, červené či hnedé fliačiky na koži. Môžete si poprezerať aj skutočné fotografie pred a po aplikácii tohto oleja na pokožke ľudí postihnutých spomenutými chorobami. Malé upozornenie, obrázky nemusia byť vhodné pre citlivejšie povahy - link priamo na štúdiu: Effectiveness of Topical Chia Seed Oil on Pruritus of End-stage Renal Disease (ESRD) Patients and Healthy Volunteers.

Okrem toho, tieto údaje tiež potvrdili, že testovaná formula s chia olejom nevyvolala žiadnu kožnú poruchu. Na základe sľubných predbežných výsledkov sa predpokladá, že chia olej bude účinný pri liečbe chronických dermatitíd, ekzémov, atopickej pokožky, na čo sú však potrebné ďalšie relevantné štúdie.

Ktoré rastlinné oleje vám ešte pomôžu pri podobných nepríjemných stavoch suchej pokožky a svrbení? Aj mandľový olej má silné protisvrbivé, upokojujúce a regeneračné účinky. Navyše je veľmi vhodný aj pre bábätká. Makový olej sa odporúča pri významných stratách vlhkosti kože až jej praskaní. Alebo také jedinečné mangové maslo, extra ľahké, jemné, hypoalergénne a nezanecháva mastný pocit ako napríklad bambucké maslo, ktoré je ale na suchú pokožku či strie a rastúce bruško tiež top! Pre viac odporúčaní si prečítajte môj predchádzajúci článok Prírodná starostlivosť a tipy o extrémne suchú pokožku

 

Evka

Biotiful.sk

 

 

► Do eshopu: Bio Chia olej Saloos 

 

Použité zdroje: 
[1] Joseph P. Cahill. Ethnobotany of chia, Salvia hispanica L. (Lamiaceae). Published in: Economic Botany. December 2003, Volume 57, Issue 4, pp 604–618.
[2] Ricardo Ayerza. Oil content and fatty acid composition of chia (Salvia hispanica L.) from five northwestern locations in Argentina. Published in: Journal of the American Oil Chemists’ Society. September 1995, Volume 72, Issue 9, pp 1079–1081.
[3] S. K. Jeong, Ph.D., H. J. Park, Ph.D., B. D. Park, Ph.D., I. H. Kim, M.D. Effectiveness of Topical Chia Seed Oil on Pruritus of End-stage Renal Disease (ESRD) Patients and Healthy Volunteers. Published online 2010, May 17. doi: 10.5021/ad.2010.22.2.143.
[4] Ayerza R, Jr, Coates W. Effect of dietary alpha-linolenic fatty acid derived from chia when fed as ground seed, whole seed and oil on lipid content and fatty acid composition of rat plasma. Ann Nutr Metab. 2007;51:27–34.

 


► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2019 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.