Ochranný (SPF) faktor prírodných olejov pred slnečným žiarením

Horúci príchod leta pre mňa každým rokom znamená ešte horúcejšiu tému v oblasti prírodnej a bio kozmetiky: Ochranný faktor rastlinných olejov. Malinový olej s údajne extrémne vysokým SPF alebo ten mrkvový? Pýtate sa ma často. Prečo si na opaľovanie vyberať iba čisto prírodnú ochranu, som vám spísala v článku Prečo používať iba prírodné opaľovacie krémy, kde som sa zaoberala tým, čo nášmu zdraviu škodí viac - príliš veľa slnka alebo konvenčné, chemické krémy na opaľovanie.

 

prirodny-mrkvovy-olej-bio-spf-ochranny-faktor-uv-recenzia-skusenosti-biotiful

 

Na úvod si neodpustím malý hejtík :). V článkoch či reklamných textoch ma zakaždým vo veľkej miere iritujú tvrdenia typu „Odborníci sa zhodujú, že...“, alebo „Viaceré vedecké výskumy potvrdili, že....“ bez uvedenia zdroja. Aj vás? Najmä ak ide o rôzne záväzné informácie, a nie o všeobecne známy fakt, ako napríklad, že Zem je guľatá. Vždy sa pýtam, ktorí odborníci? Aké konkrétne výskumy? A kedy boli uskutočnené?

Pravdupovediac, nie je to vôbec jednoduché. Tento článok som začala písať hádam ešte pred dvoma mesiacmi. Vo voľných chvíľach vyhľadávam zaujímavé štúdie a odborné informácie, overujem si zdroje, prekladám zahraničné výskumy a dávam si všetko dokopy. Hoci to bol proces celkom náročný, vo finále možno tento článok vyznie celkom jednoducho. Snažila som sa napísať ho zaujímavo a hlavne zrozumiteľne.

Môžeme začať celkom zostra a rovno vám ukážem to najdôležitejšie. Pretože tabuľky sú super, na toto som prišla:

prirodny-mrkvovy-malinovy-psenicny-olej-z-psenicnych-klickov-ricinovy-mandlovy-opalovanie-bio-spf-ochranny-faktor-uv-recenzia-skusenosti-biotiful

Ak sa pozriete bližšie, nevidíte tam žiadne závratne vysoké čísla ako SPF 40 a dokonca ani malinový olej, ale k nemu sa ešte dostaneme.

 

Olej z pšeničných klíčkov (SPF 22)
Tento olej sa získava lisovaním klíčkov pšenice za studena a je naozaj výnimočný obsahom vitamínov a najmä vitamínu E [3], ktorý bojuje proti voľným radikálom, čím spomaľuje proces starnutia pokožky a zároveň má tento vitamín sám o sebe dokázané ochranné účinky pred slnečným žiarením [4]. Štúdia z roku 2016 [1] potvrdila ochranný faktor oleja z pšeničných klíčkov pred UV žiarením vo výške 22,4, čo predstavuje menšiu senzáciu :). Navyše, vďaka jeho tmavšej farbe, dodáva pokožke pekný zjednotený zdravý odtieň. Hoci je to olej výborný na suchú, starnúcu pleť, neodporúčala by som ho na problematickú pokožku tváre, pretože môže pôsobiť komedónne (upchať póry). Ak máte mastnú alebo aknóznu pleť, používajte olej z pšeničných klíčkov radšej iba na telo a na pleť zvoľte ľahký prírodný ochranný krém na opaľovanie s formuláciou bez komedónnych zložiek, napríklad od Alga Maris či Weleda.

 

Olej z mrkvových semien (SPF 19)
Číslo 18,8 je tiež úžasne vysoký prírodný faktor, no s týmto olejom to také jednoduché nebude, o čom som vás už pred časom informovala na FB fanpage. Je rozdiel, čo pod mrkvovým olejom rozumieme. Jednak tu máme tie "klasické" mrkvové oleje, ktoré balí mnoho značiek, napríklad ja ho mám v eshope od slovenskej Soaphoria. Čo mnoho ľudí možno nevie, ide o mrkvový macerát, teda o extrakt z koreňa mrkvy macerovaný (rozpustený) v nejakom základnom rastlinnom oleji. V INCI ho nájdete označený ako Daucus Carota Sativa Root Extract. Že by tento výťažok mal vedecky potvrdený SPF faktor som (zatiaľ) nenašla. Avšak, vedecky aj experimentálne máme potvrdený ochranný účinok oleja zo semien mrkvy, t.j. Daucus Carota Seed Oil, a to vo výške SPF 18,8. V našich končinách sa stretnete s označením aj éterický, či esenciálny mrkvový olej. Tieto výsledky priniesla štúdia v roku 2016 [1]. Je to síce tiež skvelé zistenie, no ako som avizovala, používať ho samotný ako ochranu pred slnkom je nereálne. Po prvé, je vcelku drahý, a po druhé, neodporúča sa aplikovať ho na kožu v nezriedenom stave.
No ani macerát z koreňa mrkvy určite neodpisujte! Takmer všetky účinné látky, ktoré obsahujú semená, obsahuje aj koreň. Macerát nie je tak koncentrovaný a priamo na pokožku je úplne bezpečný. Vďaka vysokému obsahu karoténu a ďalších látok má na pleť omladzujúce, anti-aging účinky, pôsobí ako prevencia pred vznikom vrások, predlžuje opálenie a esteticky ho zjednocuje a vylepšuje [5, 6].

 

prirodny-mrkvovy-olej-na-opalovanie-bio-spf-ochranny-faktor-uv-recenzia-skusenosti-biotiful-cena

 

Olivový olej (SPF 7 až 9)
Rôzne vedecké štúdie, rôzne výsledky. Ako vždy tvrdím, závisí na kvalite, skladovaní a pod. A v tomto prípade aj na rozličných postupoch a podmienkach merania ochranného faktora. Štúdia z roku 2010 [2] hovorí o výške SPF 7,5 a štúdia z roku 2016 [1] o výške 9,3. Tak si môžeme vybrať, alebo čísla spriemerovať :). Ako som vám písala v článku Prečo používať iba prírodné opaľovacie krémy, olivovým olejom sa kvôli ochrane pred slnkom a zvýrazneniu svalov natierali už starovekí Gréci.

 

Kokosový olej (SPF 7), jojobový olej (SPF 6), ricínový olej (SPF 6), mandľový olej (SPF 5)
Aj o obľúbenom kokosovom oleji sa často traduje, že vás ochráni pred spálením, no jeho potvrená hodnota SPF predstavuje iba číslo 7,1 [2]. Výška SPF 4,6 u mandľového oleja, SPF cca 6 u ricínového a jojobového oleja predstavuje tiež naozaj minimálnu ochranu. Povedzme si úprimne, hodnoty SPF pod 10 vás ochránia len na veľmi krátku dobu. Postačia tak na cestu do obchodu kúpiť chlieb a naspäť, najmä ak ste svetlejší, typický stredoeurópsky typ. Ako povedala moja dermatologička: „To už máte jedno, či sa natriete krémom so SPF 10 alebo olejom na vyprážanie“.

 

prirodny-psenicny-olej-z-psenicnych-klickov-ricinovy-mandlovy-na-opalovanie-bio-spf-ochranny-faktor-uv-recenzia-skusenosti-biotiful

 

Dôležité
Aj keď naozaj ide o vedeckými štúdiami potvrdené čísla, majte vždy na pamäti, že výška ochranného faktora rastlinných olejov je veľmi nestabilná hneď z viacerých dôvodov. Prvým z nich je kvalita, na ktorú stavte. Oleje kupujte od osvedčených značiek, ideálne v sklenenom obale. Vždy by mala byť uvedená aj krajina pôvodu. Účinky oleja ďalej ovplyvňujú podmienky skladovania, možná kontaminácia oleja pri používaní, dátum plnenia fľaštičky, dátum spotreby a ďalšie faktory.

 

Čo je to SPF faktor a viete aký potrebujete?
Ak pre vás tieto tri, toľko spomínané, písmenka nemajú žiadnu výpovednú hodnotu, tu je krátke vysvetlenie: SPF (Sun Protection Factor) udáva aký dlhý čas môžete stráviť na slnku po nanesení ochranného prípravku bez toho, aby vám následne začervenala pokožka, (tzn. aby ste sa spálili). Je to veľmi individuálna doba a závisí od vášho fototypu. Ak sa napríklad vaša pokožka začne (aspoň trošku) červenať už po 10 minútovom pobyte na priamom slnku, tak váš prípravok so SPF 20 by mal zaručiť oddialenie začervenania o 200 minút (10x20).

 

SPF esenciálnych olejov
Ochranný faktor SPF v rôznej výške bol zistený aj u niektorých esenciálnych olejov. Ale skôr než sa pustíte študovať tabuľku, asi vám nemusím hovoriť, že nie je dobrý nápad natierať si nimi pokožku tela, nebodaj tvár. Žiaden z uvedených olejov (okrem levanduľového) sa neodporúča aplikovať na pokožku nezriedený. Vždy iba v určitej koncentrácii v zmesiach olejov, pretože hrozí alergická reakcia pokožky. Navyše, citrusové oleje sú vysoko fotosenzitívne. Prínos tohto zistenia spočíva skôr v tom, že predstavujú pridanú hodnotu SPF u krémov či olejov na opaľovanie, ktoré sa potom merajú v celom namiešanom produkte.

 prirodny-esencialny-etericky-mrkvovy-malinovy-psenicny-olej-z-psenicnych-klickov-ricinovy-mandlovy-opalvoanie-bio-spf-ochranny-faktor-uv-recenzia-skusenosti-biotiful

Ďalšie prírodné výťažky, ktoré chránia pred UV žiarením

 

Zelený a čierny čaj (Camelia Sinensis)
Rozdiel medzi zeleným a čiernym čajom spočíva zjednodušene povedané iba v procese spracovania listov tejto rastliny. Z tohto dôvodu sa líšia aj chemickým zložením, napríklad zelený čaj obsahuje omnoho viac katechínov. Obsahujú však približne rovnaký podiel polyfenolov, k čomu sa dostaneme neskôr. V roku 2010 sa uskutočnil výskum, pri ktorom sa na predlaktiach ľudí testovalo, ako pokožku pred UV žiarením ochráni koncentrovaný gél získaný zo zeleného, čierneho čaju, a ďalšie gély, napríklad kofeínový a rôzne kontrolné substancie. V miestach, kde sa na kožu aplikovali gély z čajov neboli pozorované žiadne erytémy (akútne zápaly kože vyvolané UV žiarením pri nadmernom slnečnom žiarení). Erytémy však boli konzistentne prítomné v rôznych stupňoch na miestach s porovnávajúcimi gélmi aj na kontrolných miestach. Tieto výsledky viedli k záveru celej štúdie [7], a teda, že lyofilizované extrakty zeleného a čierneho čaju majú silnú UV absorpciu. Ich konkrétna výška SPF faktora však (bohužiaľ) zisťovaná nebola. Ak vás zaujíma, gély boli vyrobené za laboratórnych podmienok z vodných extraktov čajov, ktoré boli ďalej spracované lyofilizáciou (sušenie mrazom). V praxi túto vedomosť zatiaľ asi príliš nevyužijeme :). Musíme si počkať na ďalšie výskumy a formulácie čisto prírodných čajových gélov so zaručeným SPF.

 

Šišiak bajkalský (Scutellaria Radix)
Narazila som na ešte jednu zaujímavú štúdiu, ktorá hovorí o rastline menom šišiak bajkalský, ako o prírodnej UV ochrane pre ľudskú pokožku [8]. Je to trváca bylina z čeľade astrovitých, ktorá rastie len v oblasti Bajkal. Je využívaná v tradičnej čínskej medicíne a patrí medzi rastliny s najvyšším protizápalovým účinkom. Podľa tejto štúdie, koreň šišiaka obsahuje flavonoidy s vysokou UV absorpciou a antioxidačnými vlastnosťami. Extrakty z koreňa šišiaka sa testovali aj na pokožke ľudí a bolo zistené, že krém na ochranu proti slnečnému žiareniu, ktorý obsahoval 24% oxidu zinočnatého a vykazoval hodnotu SPF 17,8, zvýšil svoju SPF hodnotu až na 22,7, keď bol do krému pridaný extrakt zo šišiaka bajkalského (5%).

 

Polyfenoly, flavonoidy, vitamín E
Flavonoidy sú najviac študované a ľudskému zdraviu najprospešnejšie polyfenoly. Mnohé štúdie sa zameriavajú buď na polyfenoly ako celok, alebo konktrétne na flavonoidy a poukazujú na to, že zohrávajú významnú úlohu pri ochrane buniek a majú vysokú UV absorpciu [7, 8, 9, 10]. Ďalšie štúdie hovoria aj o veľmi podobnom účinku vitamínu E [4, 6, 7, 12]. Všetky rastlinné extrakty a prírodné oleje, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu týchto látok, tak predstavujú sľubnú budúcnosť pre formuláciu krémov či olejov na opaľovanie, ktoré budú založené na čisto rastlinnej báze.

 

malinovy-olej-na-opalovanie-prirodny-bio-spf-ochranny-faktor-uv-recenzia-skusenosti-biotiful

 

Malinový olej na opaľovanie – fakt alebo fikcia?
Olej z malinových semienok ako prírodná ochrana pred UV žiarením jednoznačne kraľuje priečkam predaja aj googlenia. Ale všimli ste si, že žiaden dôveryhodný výrobca ani predajca neuvádza, že vás tento olej ochráni pred škodlivým slnečným žiarením? Alebo nebodaj uvádza dokonca výšku jeho SPF? Našla som to bohužiaľ vo viacerých eshopoch. Je možné, že to o chvíľku vymažú :). Osobne mám za to, že ak pri takejto informácii nie je uvedený zdroj, ide o zavádzanie spotrebiteľa. Asi najpodstatnejšia vec, na ktorú som tohto roku prišla je, že buď naozaj neexistuje dôkaz, že malinový olej má nejaké UV ochranné účinky, alebo som ho dlhými hodinami strávenými hľadania výskumov a podloženými článkami zatiaľ iba nenašla. Relatívne nedávno uskutočnil tím vedcov obšírnu štúdiu [12] týkajúcu sa možnostií získavania hodnotných extraktov z malinového oleja a jeho vlastností a chemického zloženia. V celom dokumente nie je zmienka o tom, aby mal nejaké podložené SPF. Potvrdené ale je, že tento olej má vysoký podiel vitamínu E, je účinný antioxidant, chráni bunky pred voľnými radikálmi a tým spomaľuje proces predčasného starnutia pokožky. Myslím, že práve tu som sa možno dostala na koreň veci, prečo má malinový olej takúto povesť. Pamätáte si výrokovú logiku z matematiky? Možno to niekto poňal, tak, že ak platí, že vitamín E má schopnosť UV absorpcie a malinový olej obsahuje veľké množstvo vitamínu E, tak aj malinový olej má schopnosť UV absorpcie? To sú samozrejme len moje dohady. Odkiaľ rôzne weby berú jeho ohromujúco vysoké číslo SPF, naozaj neviem.

 

Čo dodať na záver? Snáď už len dobrú radu, že prírodné oleje si pred aplikovaním „na ostro“ ako ochranu pred slnkom radšej vždy vopred otestujte. Zistite ako pôsobia samotné oleje na kúsku vašej pokožky, či sa nevyskytne podráždenie, alergická reakcia. Spravte si aj malý test, ako olej reaguje pod pôsobením priameho slnečného žiarenia a na ďalší deň odborne preskúmajte miesto, kde bol olej aplikovaný a jeho okolie :).

 

Evka

Biotiful.sk

 

Produkty spomenuté v recenzii: 
Olej z pšeničných klíčkov
Mrkvový olej - macerát
Olej z mrkvových semien / Éterický olej mrkva
Bio kokosový olej 
Bio jojobový olej
Ricínový olej
Mandľový olej
Bio malinový olej
Spoľahlivé prírodné opaľovacie krémy SPF 30 a SPF 50

 

Použité zdroje:
[1] J. A. Saoner Suryawanshi: In-Vitro Determination of Sun Protection Factor and Evaluation of Herbal Oils. International Journal of Pharmacology research, Vol.6, Issue 1, 2016.
[2] C. D. Kaur, S. Saraf: In Vitro Sun Protection Factor Determination of Herbal Oils Used in Cosmetics. Pharmacognosy Research, Vol. 2, Issue 1, 2010.
[3] G. Suresh Kumar and A. G. Gopala Krishna. Studies on the nutraceuticals composition of wheat derived oils wheat bran oil and wheat germ oil. 2015.
[4] Michael J. Fryer: Evidence for the photoprotective effects of vitamin E. Photochemistry and Photobiology, Vol. 58, No. 2, pp. 304 – 312, 1993.
[5] Kole P, Jadhav H, Thakur P. Cosmetics Potential of Herbal Extracts. Natural Product Radiance. 2005; 4(4):315-321.
[6] Zaibunnisa A, Aini M, Atirah M. Characterization and Solubility Study of γ cyclodetrin and β carotene complex. International Food Research Journal. 2011; 18(3):1061-1065.
[7] Türkoğlu M, Uğurlu T, Gedik G, Yılmaz AM, Süha Yalçin A: In vivo evaluation of black and green tea dermal products against UV radiation. 2010. Drug Discov Ther. 4(5):362-7.
[8] Seok JK, Kwak JY, Choi GW, An SM, Kwak JH, Seo HH, Suh HJ, Boo YC. Scutellaria radix Extract as a Natural UV Protectant for Human Skin. 2016. Phytother Res. 30(3):374-9. doi: 10.1002/ptr.5534.
[9] J.A. Nichols, S.K. Katiyar: Skin photoprotection by natural polyphenols: anti-inflammatory, antioxidant and DNA repair mechanisms. 2010. Arch Dermatol Res. 302(2):71-83. doi: 10.1007/s00403-009-1001-3.
[10] R. R. Korać, K.M. Khambholja: Potential of herbs in skin protection from ultraviolet radiation. 2011. Pharmacogn Rev.; 5(10): 164–173. doi: 10.4103/0973-7847.91114
[11] S.S Kulkarni, R.D Bhalke, V.V. Pande, P.N. Kendre: Herbal Plants in Photo Protection and Sun Screening Action: an Overview. 2014. In Indo American Journal of Pharmaceutical Research, Vol. 4, Issue 2, 2014. 
[12] H. Teng, L. Chen,Q. Huang, J. Wang, Q. Lin, M. Liu, W. Y. Lee, H. Song: Ultrasonic-Assisted Extraction of Raspberry Seed Oil and Evaluation of Its Physicochemical Properties, Fatty Acid Compositions and Antioxidant Activities. PLoS One. 2016; 11(4): e0153457.

 

► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2018 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.