Extrémne suchá pokožka | Prírodná starostlivosť a tipy

Suchá, páliaca, svrbiaca, so šupinkami, olupujúca sa, až extrémne suchá pokožka, praskajúca, dokonca až do krvi... Keď mi píšete o rady, tieto problémy vás momentálne trápia najviac. Preto je tu tento článok a zdieľaním snáď pomôže viacerým z vás.

 

velmi-sucha-pokozka-weleda-vyzivny-krem-skin-food

 

V lete sa nám pokožka ozýva so svojím pnutím, začervenaním a suchosťou najmä nárazovo - po nadmernom opaľovaní. Podobný problém nás zvykne trápiť konštantne takmer celú zimu. Ak nebudeme brať do úvahy individuálne zdravotné problémy, alebo príliš dehydrovaný organizmus (napríklad z vianočného punču), potom z vonkajších faktorov má tieto nepríjemné prejavy na svedomí predovšetkým:
• suchý vzduch – znížená vlhkosť v chladnom období,
• striedavé vystavovanie sa mrazivému a potom zase príliš teplému vzduchu v interiéri,
• horúca voda pri osobnej hygiene, ktorú pocitovo postupne zvyšujeme so znižujúcimi sa vonkajšími teplotami.

Aj keď je základom vždy dostatočná hydratácia zvnútra, dnes sa zameriame na starostlivosť zvonka. Nasledujúce rady prosím berte ako inšpiráciu, odporúčania, ktoré pomohli mne a ľudom v mojom okolí. A ak máte vážnejšie dermatologické problémy, určite navštívte lekára.

 

bio-vegan-telove-pletove-kremy-eshop-extremne-sucha-popraskana-pokozka

 

1) Nepoužívajte krémy s vysokým obsahom alkoholu
Pri extrémne suchej pokožke je alkohol váš okamžitý nepriateľ číslo 1. Síce mám na mysli ten v kozmetike, no ani ten v nápojovom menu nášmu organizmu nijak extra neprospieva. Napriek tomu, že sa nejedná o žiadnu nebezpečnú prísadu a v prírodnej kozmetike je úplne bežný a tolerovaný v certifikáciach (funguje ako konzervant), pri pravidelnom nanášaní kožu enormne vysušuje. Alkohol niekde v druhej polovici zloženia, v malom percentuálnom podiele, je OK.

2) Oblúkom sa vyhýbajte vazelíne a minerálnym olejom (látky z ropy)
...a ďalším toxickým látkam v bežnej kozmetike. Budem sa opakovať, ale bežné konvenčné krémy, vám s problémom suchej pokožky nijak nepomôžu. Naopak, stav ešte zhoršia (vlastná skúsenosť so značkami *ivea, *ndulona, *ove a pod.). Dokonca žiadne významné zlepšenie suchej pokožky tela som nikdy neregistrovala ani pri krémoch z lekárne, keďže sa väčšinou jedná len o niečo málo zdravšie verzie tubičiek z drogérky a tiež obsahujú „kadečo“...

Z diaľky obchádzajte produkty, nešťastne označené „pre suchú pokožku“, ktoré sú zvyčajne plné vazelíny a minerálnych olejov (paraffinum liquidum, petroleum a ich variácie). Áno, tieto deriváty surovej ropy (bez vône a farby) vám popraskanú a šupinkatú kožu krásne zacelia. No pamätajte, že vytvoria na dotyk síce nádherný, ale zároveň smutne falošný pocit hebkosti. V skutočnosti ide len o fyzickú ochranu - bariéru a nulovú výživu. Navyše, pri ich pravidelnom používaní sa môže zhoršiť kvalita kože a začnú pribúdať zdravotné problémy ako ekzémy, dermatitídy, akné a pod. Pokožka pod nimi totiž neprepúšťa kyslík, nevie dýchať a spôsobuje zadržiavanie toxínov. Niektoré štúdie spájajú minerálne oleje so vznikom nádorových ochorení kože [1-5].

 

velmi-sucha-pokozka-saloos-balzam-bio-karite-vyzivny-krem


"Na základe experimentov na laboratórnych zvieratách s jednotlivými frakciami minerálnych olejov bolo zistené, že ropné produkty, ktoré obsahujú viac ako 50 % aromaticky viazaného uhlíka, je potrebné pokladať za substancie, ktoré môžu často vyvolať rôzne kožné poškodenia (dermatitídy, acne oleosa), vrátane karcinogenity," cit. "Sonda do histórie profesionálnych dermatóz na východnom Slovensku", MUDr. Michal Šak, CSc., dermatovenerológ [5].

Podobne šokujúco sú na tom aj silikóny (polysiloxány), o nich som vám už písala v článku Škodlivosť a toxicita silikónov v kozmetike. Dočítate sa nielen o ich toxicite, množstve zrealizovaných vedeckých štúdií, ale aj o informáciách, ako samotná EÚ nedávno prehodnotila svoje vlastné správy o bezpečnosti a začala s reštrikciami najškodlivejších silikónov v kozmetike.

Medzi toxické látky, ktoré narúšajú kožu a všetky orgány tela radím aj parfémy, nachádzajúce sa prakticky v každej fľaštičke kozmetiky od krémov až po šampóny a hovorí o tom aj viacero štúdií (môj článok na túto tému: Škodlivosť parfémov - nebezpečné ftaláty v kozmetike).

 

bio-vegan-bambucke-maslo-fair-trade-kremy-eshop-extremne-sucha-popraskana-pokozka-atopicky-ekzem

 

3) Pred kúpeľom vo vani uprednostnite krátku sprchu s primerane teplou vodou
Aj keď sú chladné dni ako stvorené na voňavý kúpeľ so sviečkami, vašej mimoriadne vysušenej pokožke nepomôže kúpeľ o teplote čerstvo zaliatej kávy, ani keď doň nalejete liter výživného oleja :). Pobyt vo vode, najmä v tej horúcej, vás paradoxne ešte viac vysuší. Dlhý kontakt pokožky s vodou spôsobuje zmývanie jej prirodzeného ochranného filtra. Znižuje sa jej pH a narúša sa schopnosť pokožky prirodzene sa hydratovať, fixovať v sebe vodu.

4) Pravidlo 3 minút
Možno ste už o ňom niekde čítali. Nadviažem na sprchovanie, po ktorom by ste sa do troch minút mali natrieť výživným krémom či olejom. Ide o to, aby bola pokožka ešte vlhká, a uzamkli ste v nej vlhkosť. Čím skôr, tým lepšie. Samozrejme nemažeme pokožku, po ktorej prúdom steká voda :), ale prikladáme mäkký bavlnený uterák jemne na telo, čím pokožku šetrne, bez drhnutia osušíme.

5) Umývanie bez agresívnych tenzidov
Dôležitú úlohu zohráva aj prostriedok, ktorým pokožku čistíte. Bežné povrchovo aktívne mycie látky (SLS, SLES) v každom konvenčnom sprchovom géle pôsobia na kožu zbytočne nadmerne odmasťujúco, čím sa narúšajú jej prirodzené funkcie. Najlepšou alternatívou sú prírodné mydlá, z ktorých je väčšina paradoxne "bez mydla", bez akýchkoľvek tenzidov. Obsahujú obrovský podiel olejov, umývajú a vyživujú v jednom kroku.

Ďalšou možnosťou sú minerálne sprchové krémy bez tenzidov, na báze ílu alebo samotné čistiacie íly bez ďalších zložiek (Rhassoul = LavaErde). Tie fungujú úplne inak ako konvenčné aj prírodné mydlá či šampóny. Drobné čiastočky ílov výborne nasávajú vodu a vytvárajú zmes s vysokou absorpčnou schopnosťou. Táto hmota na seba viaže nečistoty, kožný maz aj mastnotu z vlasov ako magnet a ľahko sa oplachuje čistou vodou.

Zlatú strednú cestu predstavujú sprchové gély s jemnejšími tenzidmi (SCS) a olejmi napríklad od Urtekram či krémové sprchovacie emulzie od Weleda.

 

velmi-sucha-pokozka-weleda-vyzivny-krem-skin-food-cold-cream

 

6) Tipy na konkrétne telové krémy a oleje

• Najlepšou záchranou sú čisté výživné rastlinné oleje a maslá, ktoré majú výrazné výživné a regeneračné účinky, a navyše mnohé z nich pomáhajú pri kožných problémoch ako je atopický ekzém a uľavujú pri svrbiacej či podráždenej pokožke: mandľový olej, makadamiový olej, makový olejolej z pšeničných klíčkov, bambucké maslo, kokosový olej a ďalšie

Prírodné telové krémy (šľahané telové maslá, zmesy voňavých olejov) na báze starostlivo vybraných výživných olejov s prírodnými vôňami, napr. Levanduľový sen, Bezstarostné ráno, Slnečný deň, Hodvábny dotyk, Vianočná kokoska, Čokoládový kokosový olejBio telový olej Purple LavenderMangový krém bez esenciálnych olejov alebo Bio karité balzamy

Hutné a extra výživné krémy Weleda - ochranný krém proti vetru a chladu Cold Cream alebo generáciami obľúbený Skin Food, o ktorom som písala aj článok Zelený favorit celebrít.

• Ak si chcete dopriať niečo naozaj luxusné, odporúčam Papájovú SOS marmeládu. Sila papáje, manga, konope, nechtíka, chia, buriti, mandlí, grepu, kokosu a jojoby vylieči extrémne suchú pokožku, jazvy, bolestivé miesta či odreninky.

• Účinnou zbraňou je aj čistý lanolín, t.j. tuk z ovčej vlny (zoženiete v lekárni), ktorý je svojím zložením blízky ľudskému kožnému tuku, pôsobí ako izolačná vrstva a hodí sa aj na kožu s prasklinkami, pretože dokáže hojiť aj vlhké rany (pozor na syntetický lanolín).

• Na popraskané pery zasa instantne zaúčinkuje hrubá vrstva medu. Už len si ho nezjesť z pier skôr, než stihne pomôcť.

 

navia-slahany-krem-bezstarostne-rano-bio-vegan-extremne-sucha-pokozka

 

7) Bonusový tip
Povedzme, že sa poctivo zariadite bodmi č. 1 až 6. A potom si bezprostredne po sprche a krémovacom rituále ľahnete do postele. Ak spíte v krátkej nočnej košieľke, väčšina hodnotných krémov a olejov skončí rozotretá na plachte a posteľnom prádle. Najlepším riešením je priliehavejšie, no stále mierne voľné pyžamo s dlhými rukávmi a nohavicami. Zasa, nie obtiahnuté legíny, aby vám v noci bez problémov prúdila krv v tele :) a žiadna syntetika, ale vzdušné textílie ako 100% bavlna.

Tesne pred spaním si ešte natrite hrubú vrstvu krému na ruky, chodidlá a natiahnite ponožky a tenké bavlnené rukavice. Viem, že posledná rada nie je pre každého. S rukavicami som spala raz, bol to čudný pocit :). Ale ak vás problém popraskaných rúk či nôh sužuje dlhodobo, je to vynikajúci a účinný trik. Ráno vás prekvapí hodvábne hladká a super-hydratovaná pokožka.

 

Trápia vás podobné patálie? Máte ďalšie, dobré tipy, ktoré vám pomohli pri veľmi suchej pokožke? Určite mi o nich dajte vedieť v komentároch na Facebooku či Instagrame.

 

Evka

Biotiful.sk

 

 

Produkty spomenuté v článku:

► Eshop / Kategória: Extrémne suchá pokožka tela

 

Použité zdroje: 

[1] Hoekstra, W. G., Phillips, P.: Effects of topically applied mineral Oil Fractions on the Skin of Guinea-Pigs. J. invest. Derm. 40, 1963, č. 2, s. 79-88.
[2] Šak, M., Hegyi, E., Miglierini, K., Bilčík, P.: Výskum pôsobenia minerálnych olejov na biologickom modeli. Košice, 1975, 86 s.
[3] Šak, M.: Experimentálna štúdia kožných poškodení vyvolaných minerálnymi olejmi. Kandidátska dizertačná práca. Košice, 1972, 219 s.
[4] Šak, M., Hegyi, E., Miglierini, K.: Experimentálna štúdia dermatotropného účinku niektorých derivátov ropy. - I. a II. Čs Derm. 50, 1975 a, 3, s. 183-196.
[5] Sonda do histórie profesionálnych dermatóz na východnom Slovensku, dostupné na: http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6579

 


► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2018 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.