DIY recepty pre krásu z čias vlády kráľovnej Viktórie

Nie je to tak dávno, čo ľudia na výber veľmi nemali a skrášľovali sa iba tým, čo našli v prírode. Syntetické látky sa do kozmetiky začali pridávať iba v druhej polovici 19. storočia. Vďaka technologickému pokroku, a tomu, že syntetické zložky predstavovali lacnú náhradu, a zároveň aj vďaka silnému vplyvu finančných záujmov kozmetických gigantov, sa používanie prírodných zložiek v kozmetike začalo postupne dostávať do ústrania.

 

kralovna-viktoria-historicky-make-up-historia-prirodnej-kozmetiky-najstarsie-recepty-pre-krasu

Portrét mladej kráľovnej Viktórie (free foto: commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Young_Queen_Victoria.jpg)

 

Prírodnú a bio kozmetiku berie veľa ľudí ako ďalší sofistikovaný, novodobý "vynález", alebo ako populárny trend. A napriek všetkému, je to vo svojej podstate iba návrat k začiatkom.

Popri písaní rôznych článkov sa dostávam k fascinujúcim informáciám, vrátane tých o histórii kozmetiky. Keď sa dopátram k dôveryhodnejšiemu zdroju, alebo aspoň k odkazom, z ktorých autor čerpal, začína to byť ešte zaujímavejšie. A keď v online archívoch nájdem naskenovaný originál knihy z roku 1819, sú to pre mňa malé Vianoce :).

 

historicka-najstarsia-kniha-o-kozmetike-krase-DIY-the-new-family-receipt-book

 Kniha The New Family Receipt-Book, prvé vydanie 1811 (free book: archive.org/details/newfamilyreceipt01newh)

 

Čím staršia, tým (asi nie len pre mňa) cennejšia. Anglická kniha z Viktoriánskej éry, The New Family Receipt-Book, obsahuje 800 historicky hodnotných receptov, návodov, nápadov do domácnosti. Prvýkrát vyšla v roku 1811 a ďalej sa upravovala v rozšírených vydaniach s novými receptami, minimálne do roku 1837. Má vyše 400 strán a jedna celá kapitola je venovaná receptom na parfémy a kozmetiku. Ku knihám bližším k nášmu stredoeurópskemu územiu som sa zatiaľ nedostala, ale pátram :).

 

early-victorian-era-make-up-viktoriansky-prvy-najstarsia-dekorativna-prirodna-kozmetika

Portréty žien okolo roku 1800: v kurze bola biela pleť, ružové líca, málinko červené pery a nenápadná čierna linka a maskara (images.google.com)

 

Na úvod som vám vybrala takú mňamku, základný recept na balzam na pery. Na jeho prípravu si bolo treba zohnať vybielený včelí vosk, kostnú dreň z vola a „pomatum“, ktorý obvykle pochádzal z tuku medveďa. Túto primárnu zmes zmiešali a roztopili vo vodnom kúpeli a postupne pridávali „alkanet, výťažok z koreňa rastliny alkana farbiarska (Alkanna tinctoria), až si namiešali požadovanú intenzitu červeného nádychu. No nenatreli by ste si takýto lahodný, prírodný balzam okamžite na pery? :) 

 

historicke-recepty-kozmetika-DIY-lip-salve-balm-pomade-old-recipes-history-cosmetics-najstarsia-prirodna-dekorativna-kozmetika

Viktoriánsky DIY recept na balzam na pery (free book: archive.org/details/newfamilyreceipt)

 

Ďalej ma v knihe zaujala domáca pleťová čistiaca voda. Takže, zmiešali rovnaký podiel potaše (uhličitan draselný) a ružovej vody, primiešalo sa ešte brandy a citrónová šťava. Našťastie, naozaj našťastie sa táto zmes dostatočne riedila vodou. Totiž, uhličitan draselný je známa žieravina. Čo hovoríte na čistiacu vodu, ktorá vám zmyje nielen nečistoty, ale pri nedodržaní gramáže ingrediencií, možno odstráni aj celú tvár? ;) 

 

historicka-najstarsia-kniha-o-kozmetike-krase-DIY-the-new-family-receipt-book-skin-wash-pot-ash

Viktoriánsky DIY recept na čistiacu pleťovú vodu (free book: archive.org/details/newfamilyreceipt)

 

Hľadaním pomoci na padanie vlasov a plešatosť sa dámy plne zaoberali aj vtedy. Kniha ponúka osvedčený recept, alebo skôr ingredienciu. Parohy jeleňa lesného. Dobre čítate! Jednoducho ich rozdrvili na prášok, zmiešali s olejom a touto zmesou následne potierali korienky vlasov. Údajne by to malo okamžite pomôcť. Nuž, proti gustu...

 

historicka-najstarsia-kniha-o-kozmetike-krase-DIY-the-new-family-receipt-book-hartshorn-growth-hair

Viktoriánsky DIY recept proti vypadávaniu vlasov (free book: archive.org/details/newfamilyreceipt)

 

Tak som hneď googlila, čo za zázračnú látku to tie parohy obsahujú. Dopátrala som sa k informáciám, že v 17. a 18. storočí sa podrvené jelenie parohy bežne používali ako kypriaci prášok pri pečení. Dnes tu máme ozaj samé lahôdky! :) Biologicky pozostávajú predovšetkým z uhličitanu ammónneho, a ten je potravinárske kypridlo, dobrý absorbent, ľudia ho používali aj na liečenie hnačky či vysokej horúčky. Využíval sa aj ako inhalačná soľ na vzkriesenie ľudí, ktorí omdleli. Kupodivu sa táto amoniaková soľ používa v niektorých severských krajinách ako kypridlo dodnes, len s tým rozdielom, že sa získava synteticky. Islandské krehké piškótky by údajne nikdy neboli tak nadýchané, ak by sa použilo iné kypridlo. Amoniak však počas procesu pečenia sladkého pečiva reaguje s glukózou a fruktózou (cukry), a následne s prípadne, ale vysoko pravdepodobne sa vyskytujúcim asparagínom (aminokyseliny nájdené okrem iného aj v orechoch, semenách a zrnách rôznych plodín) a vzniká tak vedľajší nechcený produkt akrylamid, známy karcinogén.

 

Upozornenie: Ak by to náhodou niekoho napadlo a tieto šialené ingrediencie zohnal, prosím, recepty na vlastnej koži neskúšajte! Toto nie je žiaden návod, ale voľný preklad z pozoruhodnej starožitnej knižky :).

 

Evka

Biotiful.sk

 


Použité zdroje:
1) The New Family Receipt Book, 1819, https://archive.org/details/newfamilyreceipt01newh
2) R.S.Fleming, Early Victorian Era Make-up, cosmetics & embellishments, http://www.katetattersall.com
3) EWG´s Skin Deep Datapbase, http://www.ewg.org/skindeep/
4) WikiSkripta, http://www.wikiskripta.eu/
5) Ammonium Carbonate, https://en.wikipedia.org/wiki/Acrylamide
6) Acrylamide, https://en.wikipedia.org/wiki/Acrylamide

 

► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2018 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.