Bio laky na nechty, prírodné a certifikované od Logona

A PREČO JE DOBRÉ VYHÝBAŤ SA BEŽNÝM LAKOM NA NECHTY

 

Bio laky na nechty od nemeckej značky Logona sú čerstvou novinkou v eshope. Sú to prvé laky na svete, čisto prírodného pôvodu, certifikované BDIH a Natrue! Táto úžasná novinka a alternatíva k chémii je na trhu už pár rokov, no myslím, že málokto ich zatiaľ ako jedinú naozaj prírodnú možnosť registruje.

 

bio-prirodne-laky-na-nechty-Logona-natural-Nail-Polish-Nagellacken

 

S komunikácie s vami, čitateľkami blogu či zákazníčkami, mi vyplýva, že mnoho z vás používa laky na nechty od známych prírodných značiek v domnienke, že ide o niečo bezpečné. Bohužiaľ, laky na nechty napr. od 100% Pure, Avril, Couleur Caramel, Sante či Zao, prírodné nie sú. Aj keď sú možno zbavené tých najhorších prísad, stále predstavujú iba menej toxický mix látok. Ten sa poväčšine skladá zo syntetických rozpúšťadiel, filmotvorných látok ap. Karcinogény ako formaldehyd či toluén v nich určite nenájdete, no ich použitie je v EU zakázané, takže by ich nemali obsahovať ani konvenčné laky na nechty z drogérie. Určite týmto nechcem spomenuté značky nijako znevažovať, iba upozorniť spotrebiteľa. Nedávno sa ku mne dostala zákulisná info, že 100% Pure ruší laky na nechty, lebo chce mať svoj sortiment skutočne 100% prírodný.

 

bio-prirodne-laky-na-nechty-nehty-Logona-natural-Nail-Polish

 

PREČO JE DOBRÉ RADŠEJ SA VYHNÚŤ KONVENČNÝM LAKOM NA NECHTY
Keď si tak vezmeme, už len slovo "lak" je taká malá predzvesť, že o bylinky asi nepôjde. Neznie vám dobrovoľné a pravidelné nanášanie si syntetických rozpúšťadiel a plastifikátorov na nechty prinajmenšom desivo? Cez necht sa do tela dostávajú ťažké karcinogénne chemikálie, alebo aj hormonálne narúšače ako dibutylftalát (DBP) a jemu podobné látky. Zničené a lámavé nechty sú iba takou čerešničkou, tým viditeľným následkom.

Nechcem nikoho strašiť, ale ak je lakovanie nechtov vaša úchylka, určite odporúčam preštudovať si predovšetkým článok od organizácie EWG.org [1]. Laky na nechty obsahujú nepredstaviteľné hnusíky, karcinogény a látky vážne ohrozujúce plodnosť žien. Môžu vyvolať rôzne závažné choroby [2]. Aj Gillian Deacon vo svojej knihe „V tvojom rúži je olovo“ píše, že okrem rakovinotvorného toluénu a formaldehydu, sa v lakoch na nechty často nachádza aj známy karcinogén DBP. Ten poškodzuje pohlavné orgány, ovplyvňuje plodnosť a súvisí s vrodenými chybami. Čoraz viac štúdií poukazuje na jeho toxické pôsobenie na pečeň, pľúca a obličky.

V októbri 2015, bola publikovaná štúdia [3] vykonaná v spolupráci medzi Duke univerzitou a EWG. Podstatná informácia je, že vedci objavili stopy nebezpečného TPHP (Triphenyl Phosphate) v 8 z 10 lakov na nechty, pričom na dvoch nebola táto látka vôbec uvedená na obale. Z výskumu vyplynulo tiež to, že aj necht je niečo ako pokožka a vstrebe do tela všetko. Navyše, koľko z vás si nalakované nechty okusuje, alebo si ich len tak mimovoľne počas dňa vloží do úst?

 

prirodny-bio-organic-lak-na-nechty-Logona-natural-Nail-Polish-Nagellacke-ingredients

 

ZLOŽENIE BIO LAKU NA NECHTY LOGONA
A tak mám nesmiernu radosť, že koncom roka 2014 prišla s Logona s naozaj prevratným zložením u lakov na nechty, ovenčeným rovno dvoma certifikátmi prírodnej kozmetiky (BDIH, Natrue). Asi sa zamýšľate, na akom princípe tieto laky fungujú. Zloženie je na báze vody, alkoholu a šelaku. Šelak predstavujú živicové výlučky viacerých druhov hmyzu z nadčeľade červce, najmä druhu Kerria Lacca. Síce ide o výlučky hmyzu, nie je tam žiadna časť zvieratka, ak je to pre vás podstatné, ale vegánov som určite nepotešila. Ďalej obsahuje glycerín, micu, silicu, mastenec, prírodné farebné pigmenty a prírodné rozpúšťadlo Ethyl Lactate. Je to ester kyseliny mliečnej, prirodzene sa vyskytuje napr. vo víne a ovocí a je biologicky rozložiteľný [4].

Zaradenie týchto lakov na nechty do eshopu však sprevádzala moja osobná dilema. Viete, že som bojovníčka za zákaz používania mastenca v kozmetike. Tento lak ho v určitom malom podiele obsahuje. A tak som opätovne otvorila pátraciu akciu v tejto kauze a hľadala najnovšie informácie.

 

KAUZA MASTENEC
Mastenec (talc, mastek, kremičitan horečnatý) je minerál, má vysokú absorpčnú schopnosť a dobre viaže tuky a oleje. Na druhej strane má vysokú prašivosť a na pokožke údajne nevydrží veľmi dlho. Vo svete kozmetiky je obľúbený v púdrových produktoch dekoratívnej kozmetiky (púdre, očné tiene, bronzery, lícenky, atď.), zásypoch proti poteniu a v zásypoch pre bábätka (!). Jeho kontroverznosť nepochybná. Od kauzy spred 2 rokov, kedy súd v USA uznal spoločnosť Johnsons&Johnsons vinnou, že jej produkt zapríčinil rakovinu a podľa verdiktu bola smrteľná choroba zapríčinená práve používaním púdru s obsahom mastenca, sa ním zaoberá množstvo inštitúcií. Prečítala som už veľa článkov, ktoré poukazujú na jeho možnú karcinogénnosť. Napríklad odporúčam jeden z Cancer.org [5]. Zaujímavá je tiež informácia z Ewg.org [6], kde mu síce udelili stupeň škodlivosti iba 3, ale jeho použitie v kozmetike je v Kanade striktne zakázané.

Mňa osobne vždy znepokojovalo, že mastenec obsahuje aj veľká časť dekoratívnej biokozmetiky. Má to však jedno ALE. Mastenec sa v prírode vyskytuje často spoločne s azbestom a pri jeho ťažbe je náročné a samozrejme aj dosť nákladné ich od seba oddeliť. Preto sa takto nebezpečný mastenec, ktorý je vlastne kontaminovaný vláknami azbestu, dostáva do množstva konvenčnej kozmetiky. Pri certifikácii výrobkov u prírodnej kozmetiky, v súlade s jednotným európskym štandardom Cosmos, ktorý spája pravidlá certifikácie najväčších certifikačných spoločností (Ecocert, BDIH, Cosmebio, ICEA, Soil Association), nie je mastenec tolerovaný v plnom rozsahu. V certifikovanej prírodnej kozmetike je povolená iba jeho očistená forma, teda bez spomínaných karcinogénnych vlákien.

Vzhľadom však na všetko uvedené, dobré odporúčanie, ktorého by som sa držala, je nevdychovať práškové produkty s mastencom, keď ich nanášate na tvár a v žiadnom prípade ich neaplikovať na sliznice tela. Mám za to, že používanie laku na nechty od Logona, kde je určitý malý podiel mastenca, nepredstavuje zdravotnú hrozbu. Ide jednak o tekutú formu výrobku a nenachádza sa ani v nano-časticiach. A preto som sa rozhodla uviesť vám tieto laky na eshope :).

 

prirodny-bio-organic-lak-na-nechty-Logona-natural-Nail-Polish-Nagellack-red-classic-cerveny

Na fotke mám na nechtoch nanesený Bio lak na nechty Logona v odtieni Classic Red 

 

EFEKT A VÝDRŽ BIO LAKU NA NECHTY OD LOGONA
Musím povedať, že z lakovacieho aktu som ostala ohromená. Žiaden klasický zápach a lá obchod Farby, laky. Veď nemá byť ani z čoho. Lak „vonia“ iba jemne po alkohole. Štetček je menší, širší a veľmi praktický. Ľahko sa s ním pracuje a dvoma šmahmi bolo vymaľované. Už jedna vrstva mi spoľahlivo stačila a bola neprehľadná, nezanechávala priesvitné miesta ani okraje. Farebné prírodné pigmenty sa Logone v textúre laku podarilo distribuovať naozaj pekne, rovnomerne. Laky majú polo-matný finiš. Ostala som najprv pri jednej vrstve, tú vidíte aj na fotkách (odtiene Classic Red a Pink Blossom).

 

 prirodny-bio-organic-lak-na-nechty-Logona-natural-Nail-Polish-Nagellack

prirodny-bio-organic-lak-na-nechty-Logona-natural-Nail-Polish-pink-blossom-ruzovy

Na fotke mám na nechtoch nanesený Bio lak na nechty Logona v odtieni Pink Blossom 

 

Neskôr som pridala aj druhú vrstvu a sledovala proces schnutia a výdrž. Prvá vrstva zaschne asi po 10 minútach, čo je na prírodnú verziu vcelku rýchle. Oficiálne sa na obale uvádza doba schnutia 5 - 10 minút. Ak s ním idete v momente po nanesení spať, ráno môžete na nechtoch vidieť otlačok štruktúry vankúša :). To sa mi ale v minulosti stávalo aj s bežnými lakmi, takže ako mínus to nehodnotím. Rozdiel je iba v celkovej tvrdosti náteru, že je trošku nižšia. Prírodný šelak je síce naozaj odolný, ale aj po úplnom zaschnutí a vytvrdnutí, sa vám na ňom nejaké tie ryhy podaria - musíte sa však ozaj snažiť. Olupovanie dvoch vrstiev laku som pozorovala po cca 3-4 dňoch a následne začne pomaly praskať. Takáto je jeho trvanlivosť. Myslím si, že na zdravé, bezpečné zloženie laku ide o naozaj vynikajúcu výdrž, pretože podobnú som pozorovala aj u 10-free či 5-free "rádoby-prírodných" lakov na nechty.

 

bio-prirodny-lak-na-nechty-logona-biotiful-certifikovany-recenzia-skusenosti

Na fotke mám na nechtoch nanesený Bio lak na nechty Logona v odtieni Urban Taupe 

 

PRÍRODNÝ ODLAKOVAČ NA NECHTY
Logona prišla aj s unikátnym bio odlakovačom na nechty, ktorý sa skladá iba zo štyroch, úplne bezpečných prísad: alkohol, ricínový olej, voda, glycerín a je bez zápachu. Bohužiaľ, na bežné, alebo 5-free či 10-free laky nefunguje, pretože aj tie obsahujú syntetické rozpúšťadlá a filmotvorné látky. Pozor, klasické chemické odlakovače tento bio lak neodstránia, keďže lakovanie/odlakovanie tu funguje na úplne inom, prírodnom princípe. 

 

Logona-natural-Nail-Polish-Nagellacke-original

 

 

bio-prirodny-lak-na-nechty-logona-soft-rose-recenzia-skusenosti

Bio lak na nechty Logona v odtieni Deep Berry 

 

bio-prirodny-lak-na-nechty-logona-soft-rose-recenzia-skusenosti

Bio lak na nechty Logona v odtieni Soft Rose 

 

ZÁVER
Konečne ozajstný prírodný laky na nechty! Teším sa, že Logone to vyšlo a vzhľadom na všetko v tomto článku uvedené, sa im to podarilo úplne skvele. Úžasná inovácia v oblasti biokozmetiky. Voľbu piatich druhov farieb označujem za takú klasickú, z ktorej si myslím každý vyberie. Zároveň dúfam, že čoskoro dôjde k rozšíreniu palety farieb a pokusmi o napodobenie u konkurencie by zas mohlo dôjsť aj k postupnému zníženiu ich ceny. Pretože jediné kompromisy, ktoré pri tomto laku budete musieť urobiť sú trochu vyššia cena a trpezlivosť pri jeho kompletnom zaschnutí.

 

Evka

Biotiful.sk

 

Produkty spomenuté v recenzii: 
Bio lak na nechty Classic Red | Logona
Bio lak na nechty Pink Blossom | Logona
Bio lak na nechty Deep Berry | Logona
Bio lak na nechty Soft Rose | Logona
Bio lak na nechty Urban Taupe | Logona
Bio odlakovač na nechty | Logona


Použité zdroje:
[1] TPHP: a new endocrine disruptor. Dostupné na: https://www.ewg.org/research/nailed/tphp-new-endocrine-disruptor 
[2] Nail polish users exposed to chemical linked to paralysis, reproductive disorders, study finds. Dostupné na: https://www.naturalnews.com/051790_nail_polish_endocrine_disruptors_triphenyl_phosphate.html
[3] Nail polish chemical doubles as furniture fire retardant. Dostupné na: https://www.ewg.org/research/nailed/nail-polish-chemical-doubles-furniture-fire-retardant
[4] Ethyl lactate as a potential green solvent to extract hydrophilic (polar) and lipophilic (non-polar) phytonutrients simultaneously from fruit and vegetable by-products. Dostupné na: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352554116300146
[5] Talcum Powder and Cancer. Dostupné na: https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/talcum-powder-and-cancer.html
[6] EWG´s Skin Deep - Cosmetics Database: Talc. Dostupné na: http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706427/TALC/

 

► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2018 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.