Ako na jesenné vypadávanie vlasov s prírodnou kozmetikou

Jeseň je čarovné ročné obdobie. Príroda hrá všetkými farbami a hygge prichádza v celej svojej kráse. Domov si zútulňujeme ligotavým svetlom voňavých sviečok, varíme horúci čaj a túlime sa pod mäkkou dekou. September pre mnohých symbolizuje nový začiatok, či už po pracovnej, alebo študijnej stránke. Mne sa spája s toľko očakávaným, príjemným ochladením po horúcom lete. Ale viete, že práve to leto, ktoré uplynulo, a prudké slnko vysoko na obzore, ktoré ho sprevádzalo, môže za to, že vám práve teraz vo zvýšenej miere padajú vlasy?

 

biotiful-blog-eshop-prirodna-bio-vegan-kozmetika

 

Na jeseň naozaj nepadá len lístie, ale aj naša koruna krásy a máme to vedecky podložené a logicky vysvetlené. V roku 2009 bola publikovaná štúdia [1], ktorá popisuje, ako vedci skúmali vyše 800 žien po dobu 6 rokov. Zistilo sa, že ženy strácajú najviac vlasov s nástupom jesene. Švajčiarski vedci to vysvetľujú striedaním rastovej a pokojovej fázy našich vlasov, na ktoré vplýva ročné obdobie, a to z jednoduchého evolučného hľadiska. Začiatkom leta nás naše telo chce čo najlepšie ochrániť pred silnými slnečnými lúčmi a preto sa snaží zadržať čo najviac vlasov na hlave. A to aj tie, ktorých záverečná fáza končí, a za iných okolností by už boli vypadli. Preto cítime, že koncom septembra, nám vlasy vo veľkom začnú padať. Teraz už viete, že to nie je subjektívny pocit :). To sa iba vaša hriva vracia do normálu.

Ak vás citeľne nadmerné vypadávanie vlasov trápi celoročne, nie len na jeseň, je určite na mieste riešiť to s odborníkmi. Pretože v prvom rade treba pri takomto probléme vylúčiť možné zdravotné príčiny, hormonálne zmeny, genetiku, nadmerný stres, zmenu prostredia a ďalšie faktory. Následne, ak je všetko relatívne v poriadku, by som sa zamerala na liečbu zvnútra, t.j. konzumáciu stravy plnej látok, ktorá pomáha spevniť vlasy a podporiť ich rast. Vo všeobecnosti sa sem radia vajíčka, mlieko či chudé tmavé mäso. Vegáni určite ocenia tipy ako orechy a semienka (sezam, pistácie...) alebo strukoviny (fazuľa, sója...) a pod.

Špeciálne šampóny, séra a olejčeky by mali byť až poslednou možnosťou riešenia nadmerného vypadávania vlasov. A to aj napriek tomu, že vám práve idem popísať úžasné prírodné extrakty, ktoré vlasy zregenerujú a posilnia už u korienkov a pravdepodobne aj pomôžu s ich vypadávaním.

 

prirodny-olej-proti-vypadavaniu-vlasov-serum-pre-rast-vlasov-ricinovy-ostropestrecovy-bodliak-maca-koren

 

MACA (ŽERUCHA PERUÁNSKA)

Osobne vnímam, že macu u nás na Slovensku preslávila naša Navia :) a jej bestseller - Tuhý šampón proti vypadávaniu vlasov s koreňom z tejto rastliny. Účinky macy ako podpora vitality, plodnosti, sústredenia, a tiež rastu vlasov, sa popisujú predovšetkým pri jej vnútornom užívaní. Našla som aj zaujímavú štúdiu [2], kde sa porovnával šampón vyrobený zo skutočných prírodných extraktov versus konvenčný šampón, ktorý bol iba komerčne nazývaný ako bylinný, pretože obsahoval viac-menej iba chemické zložky. Šampón vyrobený pre účely štúdie sa skladal iba z povrchovo aktívnej (mycej) látky, vody a týchto rastlinných extraktov: maca, aloe vera, neem, shikakai, amla a brahmi. Zistilo sa, že takto vyrobený prírodný šampón s extraktom maca, je nie len bezpečnejší z hľadiska zdravia a životného prostredia, ale výrazne redukoval vypadávanie vlasov a posilňoval ich rast.

 

OSTROPESTRECOVÝ OLEJ

O oleji z pestreca mariánskeho sa píše v superlatívoch, a to podobne ako pri koreni maca, najmä v súvislosti s vnútorným užívaním. Výrobcovia však nešetria chválou ani pri jeho použití na pokožku a vlasy. Trvalo mi trošku dlhšie, kým som našla nejakú stopu, ktorá by svedčila v prospech jeho údajných ochranných a posilňujúcich účinkov u vlasov. Štúdia [3] z roku 2016 prišla k výsledku, že ostropestrecový extrakt (jeho účinná látka silibinín) zvyšuje ochranu nášho tela pred voľnými radikálmi. Špeciálne skúmali, ako hovorí aj samotný názov štúdie, jeho ochranné účinky voči poškodzovaniu našej DNA, proteínov a lipidov. A keďže bunky, ktoré tvoria naše vlasy patria do skupiny proteínov a dreň vlasov zasa tvorí vysoký obsah lipidov, voilá! :) Záverom štúdie je tiež vysoký chemoprevenčný (protirakovinotvorný) a hepatoprotekčný (ochrana pečene) potenciál silibinínu. A viete, že tento liečivý pestrec mariánsky, ľudovo nazývaný aj Kristova koruna a v Bulharsku ho volajú Dar Panny Márie, je vlastne bodliak? ;)

 

RICÍNOVÝ OLEJ

Asi každý z vás už počul, alebo dokonca aj vyskúšal tento hutný olej na mihalnice, obočie či riedke vlasy, ktoré má spevniť a zahustiť. Pomohol? Priznám sa, že mne trošku, ale nedarí sa mi ho aplikovať pravidelne a vymývanie z vlasov je tiež náročnejší proces... Tu sa krásne ukazuje moja lenivosť v starostlivosti o vlasy, výsledky by v opačnom prípade mohli byť oveľa viditeľnejšie :). Nedopátrala som sa k žiadnym vedeckým štúdiám, ktoré by priamo preukázali, že ricínový olej pomáha rastu mihalníc či vlasov. Ale, existuje dôkaz, že kyselina ricínolejová (látka, ktorá tvorí takmer 90% ricínového oleja) môže pomôcť zvrátiť vypadávanie vlasov. V štúdiách [4, 5] dospeli k názoru, že kyselina ricínolejová môže potencionálne pomôcť rásť vlasom naspäť, pričom v štúdii [5] sa zameriavali na plešatosť u mužov.

 

Ak sa rozhodnete pre niektorý zo spomenutých rastlinných výťažkov a jeho vonkajšiu aplikáciu, majte na pamäti, že pravidelnosť je polovica úspechu :). V každom prípade je určite potrebné urobiť viac výskumov, a konkrétnejších, aby sa zistilo, či ricínový olej (kyselina ricínolejová), žerucha peruánska (maca) alebo pestrec mariánsky (silibinín) sa budú môcť v budúcnosti úspešne využívať na liečbu vypadávania vlasov rôzneho pôvodu a/alebo posilnenia rastu a kvality vlasov.

 

Evka

Biotiful.sk

 

 

Produkty spomenuté v recenzii: 
Tuhý šampón Maca proti vypadávaniu vlasov | Navia
Ostropestrecový olej | Soaphoria
► Ricínový olej | Saloos
 

 

Použité zdroje:
[1] M. Kunz, B. Seifert, R.M.Trüeb: Seasonality of hair shedding in healthy women complaining of hair loss. Dermatology. 2009; 219(2):105-110. doi: 10.1159/000216832. Epub 2009 Apr 29.
[2] S. Deshmukh, B. Kaushal, S. Ghode: Formulations and evaluation of herbal shampoo and comparative studies wisth herbal marketed shampoo. International Journal of Pharma and Bio Sciences, 2012 July; 3(3): (P) 638 – 645.
[3] A. Serce, B. C. Toptanci, S. E. Tanrikut, S. Altas, G. Kızıl, S. Kizil, M. Kizil (2016). Assessment of the Antioxidant Activity of Silybum marianum Extract and Its Protective Effect against DNA Oxidation, Protein Damage and Lipid Peroxidation. Food Technology and Biotechnology. 54. 10.17113/ftb.54.04.16.4323.
[4] Fong P., Tong H., Ng K.H., Lao C.K., Chong C.I., Chao C.M.: In silico prediction of prostaglandin D2 synthase inhibitors from herbal constituents for the treatment of hair loss. J. Ethnopharmacol. 2015 Dec 4;175:470-80. doi: 10.1016/j.jep.2015.10.005. Epub 2015 Oct 9.
[5] Luis A. Garza a kol.: Prostaglandin D2 Inhibits Hair Growth and Is Elevated in Bald Scalp of Men with Androgenetic Alopecia. Sci Transl Med. Author manuscript; available in PMC 2012 Apr 5. Published in final edited form as: Sci Transl Med. 2012 Mar 21; 4(126): 126ra34.


 

► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2018 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.