Ako na jesenné vypadávanie vlasov s prírodnou kozmetikou

Jeseň je čarovné ročné obdobie. Príroda hrá všetkými farbami a hygge prichádza v celej svojej kráse. Domov si zútulňujeme ligotavým svetlom voňavých sviečok, varíme horúci čaj a túlime sa pod mäkkou dekou. September pre mnohých symbolizuje nový začiatok, či už po pracovnej, alebo študijnej stránke. Mne sa spája s toľko očakávaným, príjemným ochladením po horúcom lete. Ale viete, že práve to leto, ktoré uplynulo, a prudké slnko vysoko na obzore, ktoré ho sprevádzalo, môže za to, že vám práve teraz vo zvýšenej miere padajú vlasy?

 

biotiful-blog-eshop-prirodna-bio-vegan-kozmetika

 

Na jeseň naozaj nepadá len lístie, ale aj naša koruna krásy a máme to vedecky podložené a logicky vysvetlené. V roku 2009 bola publikovaná štúdia [1], ktorá popisuje, ako vedci skúmali vyše 800 žien po dobu 6 rokov. Zistilo sa, že ženy strácajú najviac vlasov s nástupom jesene. Švajčiarski vedci to vysvetľujú striedaním rastovej a pokojovej fázy našich vlasov, na ktoré vplýva ročné obdobie, a to z jednoduchého evolučného hľadiska. Začiatkom leta nás naše telo chce čo najlepšie ochrániť pred silnými slnečnými lúčmi a preto sa snaží zadržať čo najviac vlasov na hlave. A to aj tie, ktorých záverečná fáza končí, a za iných okolností by už boli vypadli. Preto cítime, že koncom septembra, nám vlasy vo veľkom začnú padať. Teraz už viete, že to nie je subjektívny pocit :). To sa iba vaša hriva vracia do normálu.

Ak vás citeľne nadmerné vypadávanie vlasov trápi celoročne, nie len na jeseň, je určite na mieste riešiť to s odborníkmi. Pretože v prvom rade treba pri takomto probléme vylúčiť možné zdravotné príčiny, hormonálne zmeny, genetiku, nadmerný stres, zmenu prostredia a ďalšie faktory. Následne, ak je všetko relatívne v poriadku, by som sa zamerala na liečbu zvnútra, t.j. konzumáciu stravy plnej látok, ktorá pomáha spevniť vlasy a podporiť ich rast. Vo všeobecnosti sa sem radia vajíčka, mlieko či chudé tmavé mäso. Vegáni určite ocenia tipy ako orechy a semienka (sezam, pistácie...) alebo strukoviny (fazuľa, sója...) a pod.

Špeciálne šampóny, séra a olejčeky by mali byť až poslednou možnosťou riešenia nadmerného vypadávania vlasov. A to aj napriek tomu, že vám práve idem popísať úžasné prírodné extrakty, ktoré vlasy zregenerujú a posilnia už u korienkov a pravdepodobne aj pomôžu s ich vypadávaním.

 

prirodny-olej-proti-vypadavaniu-vlasov-serum-pre-rast-vlasov-ricinovy-ostropestrecovy-bodliak-maca-koren

 

MACA (ŽERUCHA PERUÁNSKA)

Osobne vnímam, že macu u nás na Slovensku preslávila naša Navia :) a jej bestseller - Tuhý šampón proti vypadávaniu vlasov s koreňom z tejto rastliny. Účinky macy ako podpora vitality, plodnosti, sústredenia, a tiež rastu vlasov, sa popisujú predovšetkým pri jej vnútornom užívaní. Našla som aj zaujímavú štúdiu [2], kde sa porovnával šampón vyrobený zo skutočných prírodných extraktov versus konvenčný šampón, ktorý bol iba komerčne nazývaný ako bylinný, pretože obsahoval viac-menej iba chemické zložky. Šampón vyrobený pre účely štúdie sa skladal iba z povrchovo aktívnej (mycej) látky, vody a týchto rastlinných extraktov: maca, aloe vera, neem, shikakai, amla a brahmi. Zistilo sa, že takto vyrobený prírodný šampón s extraktom maca, je nie len bezpečnejší z hľadiska zdravia a životného prostredia, ale výrazne redukoval vypadávanie vlasov a posilňoval ich rast.

 

OSTROPESTRECOVÝ OLEJ

O oleji z pestreca mariánskeho sa píše v superlatívoch, a to podobne ako pri koreni maca, najmä v súvislosti s vnútorným užívaním. Výrobcovia však nešetria chválou ani pri jeho použití na pokožku a vlasy. Trvalo mi trošku dlhšie, kým som našla nejakú stopu, ktorá by svedčila v prospech jeho údajných ochranných a posilňujúcich účinkov u vlasov. Štúdia [3] z roku 2016 prišla k výsledku, že ostropestrecový extrakt (jeho účinná látka silibinín) zvyšuje ochranu nášho tela pred voľnými radikálmi. Špeciálne skúmali, ako hovorí aj samotný názov štúdie, jeho ochranné účinky voči poškodzovaniu našej DNA, proteínov a lipidov. A keďže bunky, ktoré tvoria naše vlasy patria do skupiny proteínov a dreň vlasov zasa tvorí vysoký obsah lipidov, voilá! :) Záverom štúdie je tiež vysoký chemoprevenčný (protirakovinotvorný) a hepatoprotekčný (ochrana pečene) potenciál silibinínu. A viete, že tento liečivý pestrec mariánsky, ľudovo nazývaný aj Kristova koruna a v Bulharsku ho volajú Dar Panny Márie, je vlastne bodliak? ;)

 

RICÍNOVÝ OLEJ

Asi každý z vás už počul, alebo dokonca aj vyskúšal tento hutný olej na mihalnice, obočie či riedke vlasy, ktoré má spevniť a zahustiť. Pomohol? Priznám sa, že mne trošku, ale nedarí sa mi ho aplikovať pravidelne a vymývanie z vlasov je tiež náročnejší proces... Tu sa krásne ukazuje moja lenivosť v starostlivosti o vlasy, výsledky by v opačnom prípade mohli byť oveľa viditeľnejšie :). Nedopátrala som sa k žiadnym vedeckým štúdiám, ktoré by priamo preukázali, že ricínový olej pomáha rastu mihalníc či vlasov. Ale, existuje dôkaz, že kyselina ricínolejová (látka, ktorá tvorí takmer 90% ricínového oleja) môže pomôcť zvrátiť vypadávanie vlasov. V štúdiách [4, 5] dospeli k názoru, že kyselina ricínolejová môže potencionálne pomôcť rásť vlasom naspäť, pričom v štúdii [5] sa zameriavali na plešatosť u mužov.

 

Ak sa rozhodnete pre niektorý zo spomenutých rastlinných výťažkov a jeho vonkajšiu aplikáciu, majte na pamäti, že pravidelnosť je polovica úspechu :). V každom prípade je určite potrebné urobiť viac výskumov, a konkrétnejších, aby sa zistilo, či ricínový olej (kyselina ricínolejová), žerucha peruánska (maca) alebo pestrec mariánsky (silibinín) sa budú môcť v budúcnosti úspešne využívať na liečbu vypadávania vlasov rôzneho pôvodu a/alebo posilnenia rastu a kvality vlasov.

 

Evka

Biotiful.sk

 

 

Produkty spomenuté v recenzii: 
Tuhý šampón Maca proti vypadávaniu vlasov | Navia
Ostropestrecový olej | Soaphoria
► Ricínový olej | Saloos
 

 

Použité zdroje:
[1] M. Kunz, B. Seifert, R.M.Trüeb: Seasonality of hair shedding in healthy women complaining of hair loss. Dermatology. 2009; 219(2):105-110. doi: 10.1159/000216832. Epub 2009 Apr 29.
[2] S. Deshmukh, B. Kaushal, S. Ghode: Formulations and evaluation of herbal shampoo and comparative studies wisth herbal marketed shampoo. International Journal of Pharma and Bio Sciences, 2012 July; 3(3): (P) 638 – 645.
[3] A. Serce, B. C. Toptanci, S. E. Tanrikut, S. Altas, G. Kızıl, S. Kizil, M. Kizil (2016). Assessment of the Antioxidant Activity of Silybum marianum Extract and Its Protective Effect against DNA Oxidation, Protein Damage and Lipid Peroxidation. Food Technology and Biotechnology. 54. 10.17113/ftb.54.04.16.4323.
[4] Fong P., Tong H., Ng K.H., Lao C.K., Chong C.I., Chao C.M.: In silico prediction of prostaglandin D2 synthase inhibitors from herbal constituents for the treatment of hair loss. J. Ethnopharmacol. 2015 Dec 4;175:470-80. doi: 10.1016/j.jep.2015.10.005. Epub 2015 Oct 9.
[5] Luis A. Garza a kol.: Prostaglandin D2 Inhibits Hair Growth and Is Elevated in Bald Scalp of Men with Androgenetic Alopecia. Sci Transl Med. Author manuscript; available in PMC 2012 Apr 5. Published in final edited form as: Sci Transl Med. 2012 Mar 21; 4(126): 126ra34.


 

► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2018 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk. 

Používame súbory cookies za účelom zvyšovania kvality služieb a našej ponuky. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.