Ako balím vaše balíčky plné prírodnej kozmetiky

Môže byť niektorý eshop vôbec 100% zero waste? 

 

Už od začiatku vzniku eshopu, čo bude pomaly ale isto jeden rôčik, som si dala niekoľko záväzkov a pravidiel, ktoré som pri jeho prevádzke chcela dodržiavať. Jedným z nich bolo baliť všetky tie voňavé krabičky čo najviac ekologicky a šetrne k prírode. Jednoducho používať rýchlo a ľahko rozložiteľné materiály, ktoré by tvorili čo najmenej odpadu. Odhliadnuc od nákladov.

 

1_eshop-biotiful-ekologicka-vypln-drevita-vlna-papierova-lepiaca-paska-zero-waste

 

Istých bolo niekoľko vecí – krabice musia byť pevné, papierové, z recyklovaného materiálu. Lepiace pásky taktiež iba papierové, ktoré dobre držia, dajú sa recyklovať spoločne s krabicou a ako inak, obsahujú netoxické lepidlo. Výplň musí byť v prírode rýchlo rozložiteľná a perfektne produkty utesniť, pretože plní dôležitú úlohy bezpečnej dopravy zvlášť ak sa v krabičke nachádza niekoľko sklenených fľaštičiek. Tu bolo riešenie jednoznačné, drevitá vlna.

 

2-papierove-vankusiky-ekologicka-vypln-zero-waste-eshop-baliky

 

A hlavne, žiadne plasty! Pretože klasické lepiace pásky sú najlacnejšie (a toxické) a plastové "chrumky", plastové bublinkové fólie sú predsa tak lacné! Neľahká úloha však? Viem, že mnohé eshopy používajú ako výplň napríklad bublinkové fólie a iné plastové výplne, ktoré im prídu od dodávateľov, aby ich tak opätovne použili a dali do obehu.

 

zero-waste-eshop-balenie-ekologicka-vypln-papierova-lepiaca-paska

 

Avšak, ja mám takú (a mnohými prieskumami myslím dosť opodstatnenú obavu), že len malé percento ľudí dokáže plastovú výplň potom tiež znovu použiť alebo správne zrecyklovať. Z mojej vyše desiatky dodávateľov tovaru len máloktorý používa pri balení plasty, čo je dnes stále naozaj výnimočné. A z toho mála plastov, čo mi prídu, zbieram všetky a venujem ďalej kamarátom, ktorí majú obchody a eshopy, kde ich jednoducho pri prevádzke biznisu údajne potrebujú a viem, že ich určite správne zrecyklujú.

 

Zatlieskajme teraz spoločne niektorým mojim dodávateľom :). Takto mi chodí tovar od Urtekram:

ekologicke-zero-waste-balenie-urtekram 

Takto od Weleda:

ekologicke-zero-waste-balenie-weleda

 

Do zbytkového papiera balí aj Soaphoria

ekologicke-zero-waste-balenie-bio-vegan-soaphoria

 

Aj s takouto výplňou mi chodia vaše obľúbené laky na nechty od Logona:

ekologicke-zero-waste-balenie-bio-vegan-logona-bioturm

 

Papierových lepiacich pások mám tiež k dispozícii niekoľko druhov, pretože na dôkladné zalepenie mini krabičiek až XXL krabíc potrebujem rôzne šírky a odolnosti. Používam len netoxické papierové pásky, zväčša sú na báze lepidla z prírodného kaučuku a využívam aj papierové pásky s metódou lepenia za mokra.

 

recyklovatelna-ekologicka-vypln-papierova-lepiaca-paska-zero-waste-eshop

 

Aby občas nebola polovica vášho balíčka zbytočne iba výplň, veľkosti balíkov prispôsobujem čo najviac obsahu, ktorý posielam. Preto mám tých rozmerov aj druhov krabíc na výber xy! :) Pevné klopové, aj tie peknučké malé poštové. Sama naozaj netuším, koľko druhov ich presne mám. Veľmi veľa!

 

papierove-ekologicke-krabice-zero-waste-balenie-eshop

 

A samozrejme, krabice aj recyklujem. Z použitej krabice, ktorá ku mne docestuje, odstránim všetky prípadné plastové "súčiastky" a zbytkové nálepky a voilá, krabica je znovu-použiteľná pre váš nákup. Čo ma nesmierne teší, aj na takéto krabičky dostávam od vás úžasnú spätnú väzbu.

 

recyklovatelna-papierova-netoxicka-lepiaca-paska-zero-waste

ekologicke-baleni-zero-waste

 

Pre balíčky mi chodí milý pán kuriér každý deň. A teda, kuriérom na vašu adresu, aj na zvolenú pobočku Zásielkovne balíčky odchádzajú promptne. Ak si vyberiete produkty skladom, zväčša sa nimi doma môžete hýčkať už na druhý deň :).

 

Zo začiatku, tie dni, kedy som chodila s balíkmi vyzerali asi tak, že som vzala tých pár balíkov do ruky a šla som dole. Postupne to už mňa vyzerá vo všedné dni nejak takto:

prve-balicky-papierove-ekologicke-krabice-zero-waste-balenie-pre-eshop

 

balicky-papierove-ekologicke-krabice-zero-waste-balenie-pre-eshop

 

A to všetko len a len vďaka vám !

Možno tento článok poslúži ako malý návod aj pre iné eshopy. Úprimne, budem len rada :). Myslím si, že žiaden eshop nemôže byť 100% zero waste. Pretože zero waste znamená nulový odpad a žiaden eshop, ktorý rozposiela balíky nemôže byť bezobalový, lebo aj recyklovaná papierová krabica je krabica = obal navyše a musí použiť nejakú ďalšiu výplň a materiály.    

Snažme sa byť aspoň "less waste". Lebo čím viac eshopov nebude baliť čo najlacnejšie a najpohodlnejšie = tvoriť haldy zbytočného plastového odpadu, produkovať balíky, ktoré sa nedajú poriadne zrecyklovať (kartónové krabice oblepené plastovou lepiacou páskou), tým dlhšie budeme mať krajšie a zdravšie životné prostredie.

 

Evka

Biotiful.sk

 


► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2019 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.