Ako balím vaše balíčky plné prírodnej kozmetiky

Môže byť niektorý eshop vôbec 100% zero waste? 

 

Už od začiatku vzniku eshopu, čo bude pomaly ale isto jeden rôčik, som si dala niekoľko záväzkov a pravidiel, ktoré som pri jeho prevádzke chcela dodržiavať. Jedným z nich bolo baliť všetky tie voňavé krabičky čo najviac ekologicky a šetrne k prírode. Jednoducho používať rýchlo a ľahko rozložiteľné materiály, ktoré by tvorili čo najmenej odpadu. Odhliadnuc od nákladov.

 

1_eshop-biotiful-ekologicka-vypln-drevita-vlna-papierova-lepiaca-paska-zero-waste

 

Istých bolo niekoľko vecí – krabice musia byť pevné, papierové, z recyklovaného materiálu. Lepiace pásky taktiež iba papierové, ktoré dobre držia, dajú sa recyklovať spoločne s krabicou a ako inak, obsahujú netoxické lepidlo. Výplň musí byť v prírode rýchlo rozložiteľná a perfektne produkty utesniť, pretože plní dôležitú úlohy bezpečnej dopravy zvlášť ak sa v krabičke nachádza niekoľko sklenených fľaštičiek. Tu bolo riešenie jednoznačné, drevitá vlna.

 

2-papierove-vankusiky-ekologicka-vypln-zero-waste-eshop-baliky

 

A hlavne, žiadne plasty! Pretože klasické lepiace pásky sú najlacnejšie (a toxické) a plastové "chrumky", plastové bublinkové fólie sú predsa tak lacné! Neľahká úloha však? Viem, že mnohé eshopy používajú ako výplň napríklad bublinkové fólie a iné plastové výplne, ktoré im prídu od dodávateľov, aby ich tak opätovne použili a dali do obehu.

 

zero-waste-eshop-balenie-ekologicka-vypln-papierova-lepiaca-paska

 

Avšak, ja mám takú (a mnohými prieskumami myslím dosť opodstatnenú obavu), že len malé percento ľudí dokáže plastovú výplň potom tiež znovu použiť alebo správne zrecyklovať. Z mojej vyše desiatky dodávateľov tovaru len máloktorý používa pri balení plasty, čo je dnes stále naozaj výnimočné. A z toho mála plastov, čo mi prídu, zbieram všetky a venujem ďalej kamarátom, ktorí majú obchody a eshopy, kde ich jednoducho pri prevádzke biznisu údajne potrebujú a viem, že ich určite správne zrecyklujú.

 

Zatlieskajme teraz spoločne niektorým mojim dodávateľom :). Takto mi chodí tovar od Urtekram:

ekologicke-zero-waste-balenie-urtekram 

Takto od Weleda:

ekologicke-zero-waste-balenie-weleda

 

Do zbytkového papiera balí aj Soaphoria

ekologicke-zero-waste-balenie-bio-vegan-soaphoria

 

Aj s takouto výplňou mi chodia vaše obľúbené laky na nechty od Logona:

ekologicke-zero-waste-balenie-bio-vegan-logona-bioturm

 

Papierových lepiacich pások mám tiež k dispozícii niekoľko druhov, pretože na dôkladné zalepenie mini krabičiek až XXL krabíc potrebujem rôzne šírky a odolnosti. Používam len netoxické papierové pásky, zväčša sú na báze lepidla z prírodného kaučuku a využívam aj papierové pásky s metódou lepenia za mokra.

 

recyklovatelna-ekologicka-vypln-papierova-lepiaca-paska-zero-waste-eshop

 

Aby občas nebola polovica vášho balíčka zbytočne iba výplň, veľkosti balíkov prispôsobujem čo najviac obsahu, ktorý posielam. Preto mám tých rozmerov aj druhov krabíc na výber xy! :) Pevné klopové, aj tie peknučké malé poštové. Sama naozaj netuším, koľko druhov ich presne mám. Veľmi veľa!

 

papierove-ekologicke-krabice-zero-waste-balenie-eshop

 

A samozrejme, krabice aj recyklujem. Z použitej krabice, ktorá ku mne docestuje, odstránim všetky prípadné plastové "súčiastky" a zbytkové nálepky a voilá, krabica je znovu-použiteľná pre váš nákup. Čo ma nesmierne teší, aj na takéto krabičky dostávam od vás úžasnú spätnú väzbu.

 

recyklovatelna-papierova-netoxicka-lepiaca-paska-zero-waste

ekologicke-baleni-zero-waste

 

Pre balíčky mi chodí milý pán kuriér každý deň. A teda, kuriérom na vašu adresu, aj na zvolenú pobočku Zásielkovne balíčky odchádzajú promptne. Ak si vyberiete produkty skladom, zväčša sa nimi doma môžete hýčkať už na druhý deň :).

 

Zo začiatku, tie dni, kedy som chodila s balíkmi vyzerali asi tak, že som vzala tých pár balíkov do ruky a šla som dole. Postupne to už mňa vyzerá vo všedné dni nejak takto:

prve-balicky-papierove-ekologicke-krabice-zero-waste-balenie-pre-eshop

 

balicky-papierove-ekologicke-krabice-zero-waste-balenie-pre-eshop

 

A to všetko len a len vďaka vám !

Možno tento článok poslúži ako malý návod aj pre iné eshopy. Úprimne, budem len rada :). Myslím si, že žiaden eshop nemôže byť 100% zero waste. Pretože zero waste znamená nulový odpad a žiaden eshop, ktorý rozposiela balíky nemôže byť bezobalový, lebo aj recyklovaná papierová krabica je krabica = obal navyše a musí použiť nejakú ďalšiu výplň a materiály.    

Snažme sa byť aspoň "less waste". Lebo čím viac eshopov nebude baliť čo najlacnejšie a najpohodlnejšie = tvoriť haldy zbytočného plastového odpadu, produkovať balíky, ktoré sa nedajú poriadne zrecyklovať (kartónové krabice oblepené plastovou lepiacou páskou), tým dlhšie budeme mať krajšie a zdravšie životné prostredie.

 

Evka

Biotiful.sk

 


► Zobraziť celý BLOG

 


© Copyright 2019 Biotiful.sk. Všetky práva vyhradené. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané publikovanie, kopírovanie, či napodobňovanie textu, časti textu alebo obrázkov zverejnených na stránke www.biotiful.sk.

 

Používame súbory cookies za účelom zvyšovania kvality služieb a našej ponuky. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.